Fińskie składowisko ONKALO może być gotowe już w tym roku. Firma Posiva, do której należy, postawiła na pełną transparentność i edukację społeczną. Fińskie składowisko ONKALO może być gotowe już w tym roku. Firma Posiva, do której należy, postawiła na pełną transparentność i edukację społeczną. Getty Images
Technologia

Co Polacy sądzą o energetyce jądrowej? Elektrownie tak, odpady – nie

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce bije nowe rekordy, ale lęk przed składowaniem odpadów promieniotwórczych utrzymuje się na wysokim poziomie. Czy zasadnie?

Substancje promieniotwórcze nie są wynalazkiem człowieka. Spotykamy je powszechnie w naturze, są źródłem największej części dawki promieniowania jonizującego, jaką przeciętnie przyjmuje człowiek na Ziemi. Prowadzi to do nieco paradoksalnej sytuacji, gdy możemy być bardziej na nie narażeni np. w pobliżu hałd górniczych niż składowiska odpadów promieniotwórczych.

Głównym źródłem takich odpadów jest energetyka jądrowa. O dziwo jednak ich większości nie stanowi wypalone paliwo, lecz materiały z rutynowej eksploatacji reaktorów (np.

Reklama