Shutterstock
Technologia

Współpracownik, który nigdy nie śpi. Powstał asystent naukowy AI

Kto mówi podobnie, temu się ufa. Dla AI to może być gratka
Technologia

Kto mówi podobnie, temu się ufa. Dla AI to może być gratka

Odkrycia niemieckich naukowców niosą istotne implikacje dla rozwoju asystentów głosowych i programów konwertujących tekst na mowę (ang. skrót TTS).

AlphaGeometry2 lepsza niż złoci medaliści olimpiad matematycznych
Technologia

AlphaGeometry2 lepsza niż złoci medaliści olimpiad matematycznych

Wciąż ma pewne ograniczenia, ale skutecznie rozwiązała 84 proc. zadań, podczas gdy jej poprzedniczka poradziła sobie z 54 proc. problemów.

Wygląda na to, że badacze otrzymają do dyspozycji narzędzie zdolne nie tylko do analizy tysięcy publikacji naukowych, lecz także proponujące nowatorskie hipotezy badawcze i projektujące eksperymenty do ich weryfikacji.

Zespół Google’a zaprezentował właśnie system o nazwie AI co-scientist (co można przetłumaczyć np. jako „asystent naukowy AI” lub „współbadacz-AI”), z którym badacze mogą komunikować się normalnym językiem i kierować jego pracą zgodnie ze swoją ekspercką wiedzą.

Powstał on na bazie flagowego dużego modelu językowego Google’a, czyli Gemini 2.0, który „zasila” wszystkie moduły systemu. Stanowi bowiem „mózg” różnych wyspecjalizowanych agentów, z których każdy pełni inną funkcję – od generowania hipotez, przez ich ocenę, aż po ranking i rozwijanie najbardziej obiecujących pomysłów.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >