Oswoić śmierć

Oswoić śmierć

materiały prasowe

Chory – do szpitala, nie oddycha – do szpitala, słabnie – do szpitala, niech wyleczą, naprawią. W świecie dobrobytu, konsumpcji, celebrowania tu i teraz, nacisku na samorealizację, kultu młodości i piękna zapominamy, że śmierć jest nieodłączną częścią życia i rok po roku nieodwołalnie się do niej zbliżamy. Każdy się jej boi, bo jest nieodwracalna i zupełnie nie mamy kontroli nad tym, kiedy i jak przyjdzie. Nikt nie powie: „Nie bój się, ja sobie z tym poradziłam tak…, a u mnie…” itp. Znamy tylko relacje bliskich odchodzących, lekarzy, pracowników hospicjum. Nie wiemy, co i jak czuje umierający, do pewnego momentu jest z nim kontakt, ale brak bezpośredniej relacji z momentu odejścia – czyli jedna wielka niewiadoma.

Nie ułatwia sprawy fakt, że mało jest rodzin wielopokoleniowych, nie żyjemy już obok naszych starzejących się dziadków, że zwykle umiera się w szpitalu, a nawet jeśli w domu, to zmarłego od razu zabiera się do chłodni, a potem do zakładu pogrzebowego.

Książka niemieckiego reportera Rolanda Schulza „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci” przybliża i oswaja ten niełatwy temat. Przypomina, że umieranie jest naturalnym procesem i że oprócz tego, że umiera się na coś, to umiera się też ze starości, bo nie da się żyć wiecznie, mimo że wszyscy pewnie byśmy tego chcieli i naukowcy pracują nad wydłużeniem życia. I że czasem powinno się przestać myśleć, jak to wyleczyć (bo już nie da się wyleczyć), a skupić się na tym, jak to przejść, jak sprawić, żeby było możliwie bezpiecznie, bezboleśnie, bez lęku. Że czasem zamiast dzwonić do szpitala można usiąść obok, wziąć za rękę i spytać, czy osoba odchodząca chce porozmawiać, czego by chciała teraz, bo czasu jest niewiele. Towarzyszyć. Lektura niełatwa, ale ważna.

Roland Schulz, Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci, przeł. Viktor Grotowicz, Muza, Warszawa 2020

Wiedza i Życie 2/2021 (1034) z dnia 01.02.2021; Książki. Recenzje; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną