Nadmierne odkładanie się wapnia powoduje powstanie ostrogi piętowej, która uciskając nerwy, sprawia przewlekły ból. Nadmierne odkładanie się wapnia powoduje powstanie ostrogi piętowej, która uciskając nerwy, sprawia przewlekły ból. Suttha Burawonk / Shutterstock
Zdrowie

To boli

Odchodzące z rdzenia kręgowego nerwy rdzeniowe wysyłają i odbierają informacje motoryczne i czuciowe.Alila Medical Media/Shutterstock Odchodzące z rdzenia kręgowego nerwy rdzeniowe wysyłają i odbierają informacje motoryczne i czuciowe.
Czym ból jest naprawdę? Namacalnym sygnałem ostrzegawczym czy ideą zrodzoną w mózgu?

Ból towarzyszy nam, odkąd sięgamy pamięcią. Mniej groźny – gdy podczas krojenia pomidora czy chleba ostrze noża przejdzie nie tylko przez miąższ, ale i draśnie palec albo kiedy w ciemnościach stopa niespodziewanie uderzy w nogę od stołu – i groźniejszy: gdy na przykład na nartach złamiemy nogę albo poważna choroba daje o sobie znać. Niektórzy czują przewlekły ból nawet wówczas, gdy z ich ciałem wszystko jest w porządku. Ale tak jak nie potrafimy opisać koloru czerwonego, tak samo nie możemy opowiedzieć drugiej osobie, czym jest ból.

Wiedza i Życie 4/2017 (988) z dnia 01.04.2017; Medycyna; s. 22
Reklama