Ilustracja Fatinha Ramos
Zdrowie

Leki: Krótka antybiotykoterapia bywa dobra

Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w „New York Times”, „Time”, „Fortune” i „New Republic”. Była redaktor naukową „Time” i redaktor naczelną „Scientific American Mind”.Nick Higgins Claudia Wallis to nagradzana dziennikarka naukowa, której prace są publikowane w „New York Times”, „Time”, „Fortune” i „New Republic”. Była redaktor naukową „Time” i redaktor naczelną „Scientific American Mind”.
W wielu infekcjach bakteryjnych krótkotrwała terapia antybiotykami jest równie skuteczna, jak podejście tradycyjne, a ponadto zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Mój mąż ma brzydki nawyk. Jeśli ma przepisany antybiotyk, który powinien przyjmować przez tydzień lub dwa, rzadko przeprowadza całą terapię. Kiedy objawy ustąpią, wyrzuca resztę tabletek. Lekceważenie lekarskich zaleceń nie jest dobrym pomysłem, jednak w tym przypadku możliwe, że jest inaczej.

Dziesiątki badań wskazują, że w wielu infekcjach bakteryjnych krótkotrwała terapia antybiotykami, trwająca kilka dni, jest równie skuteczna, jak podejście tradycyjne. Krótsze leczenie zmniejsza ponadto ryzyko działań niepożądanych.

Świat Nauki 9.2021 (300361) z dnia 01.09.2021; Zdrowie; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótka antybiotykoterapia bywa dobra"
Reklama