Komórka raka gruczołu krokowego, uwidoczniona pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Komórka raka gruczołu krokowego, uwidoczniona pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Indigo
Zdrowie

Rak prostaty: dlaczego Polacy na niego umierają

Zmiany gruczołu krokowego (prostata, stercz).Shutterstock Zmiany gruczołu krokowego (prostata, stercz).
Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu raka prostaty wydłużają życie wielu chorym oraz poprawiają jakość ich życia. Dlaczego więc w Polsce coraz więcej mężczyzn na ten nowotwór umiera?

Dolegliwości związane z oddawaniem moczu odczuwa blisko połowa mężczyzn po 60. roku życia. Uporczywe uczucie parcia w podbrzuszu, słaby i przerywany strumień, nieznośne wrażenie niecałkowitego opróżnienia pęcherza przeszkadzają im na co dzień i w nocy. Ale przeważnie się do tego nie przyznają z powodu wstydu. Próbują ratować się na własną rękę: nie piją niczego przed snem, unikają wizyt w teatrach i kinach, dłuższe wyjścia z domu planują, jeśli będą mieć łatwy dostęp do toalety. Kombinują tak przez co najmniej pół roku, zanim zaczną myśleć o znalezieniu fachowej pomocy (lub nakłoni ich do tego żona, umęczona nocnym wstawaniem męża bądź żółtymi plamami na jego bieliźnie).

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Medycyna; s. 26
Reklama