Ziarna melaniny pod skaningowym mikroskopem elektronowym. To one odpowiadają za pigmentację tęczówki. Ziarna melaniny pod skaningowym mikroskopem elektronowym. To one odpowiadają za pigmentację tęczówki. Indigo
Zdrowie

Jasnoocy lepiej znoszą ból istnienia

Im łatwiej wpaść o alkoholizm i częściej zapadają na czerniaka, ale mogą się mniej obawiać depresji. Ciemnookim może grozić zaćma i są mniej odporni na ból. Na co jeszcze wskazuje kolor oczu?

Korelacja, o której głośno w ostatnich latach, dotyczy koloru oczu i skłonności do uzależnienia od alkoholu. Według badań naukowców z University of Vermont, opublikowanych na łamach „American Journal of Medical Genetics Part B”, im jaśniejszy kolor oczu, tym większe ryzyko popadnięcia w nałóg. Zespół naukowców, do którego należeli Arvis Sulovari i Dawei Li, wpadł na ten trop po przeanalizowaniu danych klinicznych i genetycznych pochodzących od ponad 10 tys. osób, u których zdiagnozowano co najmniej jedno zaburzenie zdrowia psychicznego: depresję, schizofrenię, chorobę dwubiegunową, uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Wiedza i Życie 5/2022 (1049) z dnia 01.05.2022; Zdrowie; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Schorzenia do prze widzenia"
Reklama