Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Migrena: spadek ukrwienia siatkówki to jej skutek lub przyczyna

Osoby chorujące na pierwotny ból głowy często doświadczają symptomów wzrokowych: nadwrażliwości na światło, niewyraźnego widzenia czy zaburzenia pola widzenia. Przyczyny tych objawów nie są dobrze znane. Nowych danych dostarczają prace przeprowadzone na University of California (UCLA).

Do objawów aury migrenowej należą:

  • zaburzenia widzenia,
  • drętwienie twarzy lub kończyn,
  • chwilowy niedowład połowiczy ciała,
  • kłopoty z artykulacją i rozumieniem słów,
  • zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia równowagi.

Autorzy projektu poddali 87 pacjentów badaniu diagnostycznemu: angiografii optycznej koherentnej tomografii (tzw. angio OCT lub OCTA). To nieinwazyjna metoda pozwalająca obrazować zmiany zachodzące w naczyniach oka. Badacze odkryli, że podczas ataków migrenowych – zarówno pacjentów z aurą, jak i bez niej – zmniejsza się przepływ krwi w siatkówce. U tych pierwszych spadek perfuzji jest jednak wyrażony silniej. To by wyjaśniało, po pierwsze, dlaczego w migrenie dochodzi do symptomów wzrokowych, a po drugie – dlaczego u niektórych osób występuje aura oczna, a u innych nie. Odpowiedź na oba pytania może się kryć w zaburzonym funkcjonowaniu siatkówki, która przy migrenie zostaje pozbawiona prawidłowego ukrwienia. Charakter i nasilenie objawów wzrokowych byłby tu zależny od stopnia obniżenia siatkówkowej perfuzji.

Dodatkowym potwierdzeniem tego, że spadek przepływu naczyniowego w oku koreluje z migreną, była asymetria objawów bólowych i perfuzyjnych, którą wykryto w badaniu. Słowem, pacjenci, u których występował ból wyłącznie po jednej stronie głowy, wykazywali obniżenie perfuzji tylko w siatkówce przeciwległego oka.

Przeprowadzone badania nie rozstrzygnęły, czy nieprawidłowości w siatkówce są skutkiem migreny, czy częścią jej przyczyny. Autorzy analizy skłaniają się jednak ku drugiej opcji. Podkreślają również, że zaobserwowane przez nich patologie perfuzyjne utrzymują się również między atakami. Do tej pory brakowało prostego parametru, który byłby przydatny w praktyce klinicznej. Zmniejszona perfuzja w siatkówce jest – zdaniem autorów pracy – dobrym kandydatem na taki wskaźnik.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną