Ilustracja Keith Negley
Zdrowie

Działać na raka nie szkodząc pacjentom

Immunokoniugaty namierzają raka
Obiecująca klasa leków łączy zdolność polowania na komórki nowotworowe – i ignorowania komórek zdrowych – z mocą dostarczania ładunku niszczącego guza. Te leki, określane jako immunokoniugaty (antibody-drug conjugates, ADC), składają się z kilku elementów, które można dopasowywać do odmiennych rodzajów nowotworów i dostrajać dla osiągnięcia różnych działań toksycznych.Grafika Jen Christiansen Immunokoniugaty namierzają raka Obiecująca klasa leków łączy zdolność polowania na komórki nowotworowe – i ignorowania komórek zdrowych – z mocą dostarczania ładunku niszczącego guza. Te leki, określane jako immunokoniugaty (antibody-drug conjugates, ADC), składają się z kilku elementów, które można dopasowywać do odmiennych rodzajów nowotworów i dostrajać dla osiągnięcia różnych działań toksycznych.
Tradycyjną chemioterapię wypierają leki zawierające komponenty, które można poddawać wielokrotnej rekombinacji dla uzyskania najlepszego działania przeciwnowotworowego

Długich i często zniechęcających usiłowaniach leczenia raka momentem pełnym nadziei było zatwierdzenie w 1998 roku preparatu Herceptin. W leku tym, stosowanym w terapii raka piersi, po raz pierwszy wykorzystano białka swoiste dla nowotworu jako samonaprowadzający radar, pozwalający wyszukiwać i zabijać komórki nowotworowe. I to działało. Od tego czasu herceptyna pomogła niemal 3 mln pacjentów, zasadniczo wydłużając 10-letni okres przeżycia – i czas życia bez nowotworu – w chorobie, która kiedyś stanowiła jedno z najgorszych rozpoznań w medycynie.

Świat Nauki 4.2024 (300392) z dnia 01.04.2024; Zdrowie; s. 38
Reklama