Nuklearny Księżyc
NASA chce, aby księżycową bazę zasilał reaktor jądrowy. To nie jest tak szalone, jak się wydaje.
1 lipca 2026
W ubiegłym roku, niecały miesiąc po objęciu stanowiska pełniącego obowiązki administratora NASA, sekretarz transportu USA Sean Duffy ogłosił światu wiadomość, która wywołała niemałe zdziwienie: NASA zamierza umieścić na Księżycu reaktor jądrowy. Jak powiedział, w ramach wzmacniania bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych w przestrzeni kosmicznej reaktor ten miałby zostać zaprojektowany, zbudowany, wysłany i dostarczony na powierzchnię Księżyca do 2030 roku. Dla wielu obserwatorów deklaracja ta brzmiała szaleńczo.
Świat Nauki
7.2026
(300419) z dnia 01.07.2026;
Powrót na Księżyc;
s. 56