Łamigłówki medyczne

Łamigłówki medyczne

materiały prasowe

Książka zawiera najlepsze felietony z rubryki Diagnosis „The New York Times Magazine”. Ich autorka – profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale Lisa Sanders – napisała je tak ciekawie, że stały się inspiracją twórców serialu „Dr House”, a sama Sanders dostała tam posadę konsultantki.

Okazuje się, że lekarz musi mieć niezłego nosa, żeby ustalić, skąd właściwie biorą się objawy pacjenta. Można zarazić się tyfusem plamistym od mieszkających na strychu latających wiewiórek. Można dostać alergii na wołowinę po ugryzieniu przez kleszcza Amblyomma americanum. Co ciekawe, reakcja nie pojawia się po każdym kontakcie z czynnikiem uczulającym. Można też umrzeć z powodu złamanego serca, czyli na kardiomiopatię stresową, po raz pierwszy opisaną przez Japończyków w 1990 r. Występuje ona pod wpływem wstrząsu emocjonalnego i polega na wyzwoleniu przez mózg ogromnych ilości hormonów stresu. Ich nagły zalew paraliżuje komórki mięśnia sercowego.

Niektórzy zrobią sobie krzywdę, wypijając ogromne ilości wody w saunie, co prowadzi do niebezpiecznie niskiego poziomu sodu w organizmie. Niedobór tego pierwiastka wywołuje drgawki oraz śpiączkę. Niebezpieczeństwo czyha na nas również podczas pływania i bynajmniej nie są to rekiny. Zawroty głowy, drgawki z zimna, spuchnięte kończyny i omdlenie to objawy alergii na chłód. Wszystko przez komórki tuczne, które uwalniają do krwiobiegu mediatory reakcji zapalnych. Naczynia krwionośne zaczynają wtedy przepuszczać płyn do okolicznych tkanek, wywołując charakterystyczny miejscowy obrzęk i swędzenie. Opisane przez Sanders przypadki są zatem nie tylko ciekawe i zadziwiające, ale również pouczające.

Lisa Sanders, Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne, przeł. Dominika Braithwaite, Insignis, Kraków 2020

Wiedza i Życie 10/2020 (1030) z dnia 01.10.2020; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną