Wikipedia
Środowisko

Wiatr rozwściecza pająki

Huragany sprzyjają ekspansji agresywnych osobników.

Po każdym huraganie grupa naukowców z USA i Kanady rusza w teren, by obserwować, jak ekstremalna pogoda wpływa na zachowania pająków. Według nich tam, gdzie szaleją cyklony tropikalne, większą szansę przetrwania mają agresywne populacje. Przykładem jest Anelosimus studiosus, który żyje w USA i Meksyku wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Meksykańskiej, znajdujących się na trasie huraganów atlantyckich. Badacze obserwowali, co dzieje się po największych wichurach w koloniach tworzonych przez samice tych pająków.

– Silne wiatry mogą przewracać drzewa, niszczyć ich korony i w efekcie w sposób radykalny zmieniać siedliska, wywierając presję na liczne organizmy. Ponieważ zmiana klimatu nasila intensywność takich wichur, wiele gatunków zwierząt znajdzie się w kłopotach – mówi autor badań Jonathan Pruitt, biolog z McMaster University. Ale będą i takie, którym szalejące cyklony przyniosą ewolucyjną korzyść.

Pruitt i jego koledzy obserwowali łącznie 240 kolonii A. studiosus. Przyglądali się im tuż przed spodziewanym nadejściem huraganu i zaraz po przejściu żywiołu. – Okazało się, że agresja samic znacznie rosła. Zajadle rzucały się na ofiary, zjadały samce i z większą zawziętością atakowały obce pająki. W efekcie cała kolonia przechodziła metamorfozę: stawała się agresywna – tłumaczy naukowiec. Z jego obserwacji wynika, że cecha ta jest następnie przekazywana kolejnym generacjom samic. Finalnie kolonie z bardziej agresywnymi córkami i wnuczkami radzą sobie lepiej niż te, w których przeważają łagodne osobniki.

Wiedza i Życie 10/2019 (1018) z dnia 01.10.2019; Sygnały; s. 17
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną