Gryllus bimaculatus. Gryllus bimaculatus. D. Kucharski K. Kucharska / Shutterstock
Środowisko

Leki zmieniają osobowość świerszczy

Ma związek z poziomem w mózgu jednego z neuroprzekaźników.

Osobowość to dość złożone i nie do końca poznane zjawisko, które zazwyczaj odnosimy do ludzi, ewentualnie innych ssaków. U człowieka wpływ na nie ma m.in. poziom dwóch neuroprzekaźników w mózgu: dopaminy i serotoniny. Okazuje się jednak, że nawet znacznie bardziej prymitywne zwierzęta posiadają cechy, które można uznać za swoistą osobowość. Na przykład świerszcze różnią się odwagą podczas eksplorowania nieznanego otoczenia.

I właśnie świerszczami zajęli się naukowcy z Linköpings Universitet w Szwecji. Poddano je działaniu leków stosowanych u ludzi z depresją czy chorobą Parkinsona. Wpływają one na poziom serotoniny i dopaminy w mózgu. Najpierw badano zachowanie owadów w znanym im otoczeniu – to tak, jakby badać zachowanie człowieka we własnym mieszkaniu. Potem w zupełnie nowym, czyli w takiej sytuacji, jaką napotyka człowiek, który po raz pierwszy znalazł się w nieznanym mieście. Sprawdzano też ich ochotę do walki, co świadczyło o poziomie agresji.

Ostatecznie okazało się, że farmakologiczna zmiana poziomu serotoniny spowodowała zmniejszenie aktywności oraz agresji świerszczy. Jeśli modyfikowany był poziom dopaminy, nie obserwowano podobnych konsekwencji. Prowadzone badania pozwolą na lepsze zrozumienie różnic w zachowaniu poszczególnych zwierząt, ale też mogą być źródłem wskazówek co do tego, jak leki trafiające do środowiska wpływają na faunę.

Wiedza i Życie 1/2019 (1009) z dnia 01.01.2019; Sygnały; s. 16
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną