Zdrowie

Wątrobowiec lepszy od konopi?

Radula perrottetii zawiera substancję podobną do THC.

Od dłuższego czasu trwają dyskusje w sprawie zastosowania w medycynie aktywnych związków pochodzących z konopi indyjskich. Pomału są one dopuszczane do użytku medycznego w kolejnych krajach, ale ciągle istnieje opór w tej kwestii. Wiadomo, że w większości państw kanabinoid, znany pod skrótem THC, jest klasyfikowany jako substancja narkotyczna, dlatego poszukuje się innych substancji mających działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dość sporą sensacją stały się ostatnie doniesienia o tym, że można je znaleźć w roślinie przypominającej nieco mech. Radula perrottetii jest obecnie zaliczana do gromady wątrobowców, choć wcześniej była klasyfikowana jako mszak. Występuje w Japonii, Nowej Zelandii i Kostaryce. Okazuje się, że wytwarza kilka kanabinoidów, z których jeden, perrottetinen, stał się obiektem zainteresowania szwajcarskich naukowców. Perrottetinen oddziałuje na te same receptory co THC, ale ma znacząco mniejszy potencjał psychoaktywny.

Ze względu na trudną izolację związku z rośliny chemicy opracowali nową metodę jego syntezy, dzięki czemu możliwe były analizy na szerszą skalę. Obecnie rozpoczęły się badania farmakologiczne oraz przedkliniczne perrottetinenu. Istnieje szansa, że stanie się on zamiennikiem THC w medycynie.

Wiedza i Życie 1/2019 (1009) z dnia 01.01.2019; Sygnały; s. 16
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną