Fizyka na co dzień

Fizyka na co dzień

materiały prasowe

Wbrew skojarzeniom z grupą Monty Python książka ta jest całkiem poważna. Pomysł na nią narodził się po niewinnym pytaniu jednej ze studentek prof. Walkera, która poprosiła go o pokazanie, jak fizyka jako nauka może pomóc w wyjaśnianiu prostych zjawisk z otaczającego nas świata. Autor przyznaje, że miał w pierwszej chwili problem z podaniem dobrych przykładów. Męczyło go to bardzo i dlatego zaczął je już kilkadziesiąt lat temu zbierać. I tu mamy owoc wieloletniej pracy. Ta książka jest ich pełna i są to przykłady z życia, począwszy od sposobu odrywania papieru toaletowego z rolki, kierunku obrotu wiru w wannie, przez metody rozkołysania huśtawki czy konstrukcję baterii z cytryny, aż do tego, jak działa hologram zmiennoobrazowy. W wielu miejscach autor wręcz zachęca do eksperymentowania, dlatego ta książka może być przydatna dla nauczycieli przyrody w niższych klasach czy też fizyki w szkole średniej. Mechanika, elektryczność i magnetyzm, optyka to niejedyne dziedziny poruszone w książce. Czytelnik znajdzie tam też sporo anegdot, które uprzyjemniają czytanie. Książka jest tak skonstruowana, że można ją czytać losowo – zawsze trafimy na coś interesującego. Jeśli ciekawią nas konkretne tematy, można skorzystać z wygodnego indeksu.

Muszę jednak przyznać, że mam pewien problem z tą pozycją. Miłośnicy nauk ścisłych bez większych problemów są w stanie śledzić wywody autora, jednak dla tych, którzy są zdystansowani od fizyki, mogą być one nieco skomplikowane. W wielu miejscach aż się prosi o uproszczenie języka i większą liczbę ilustracji wyjaśniających niektóre zagadnienia. Inna sprawa, że pancernik przewijający się tu i ówdzie jest po prostu uroczy.

Jearl Walker, Latający cyrk fizyki, przeł. Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Wojciech Fenrich, Katarzyna Zamłyńska, PWN, Warszawa 2018

Wiedza i Życie 1/2019 (1009) z dnia 01.01.2019; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną