Mężczyzn etiopskiego ludu Cemaj wyróżniają lekko sterczące włosy. Mężczyzn etiopskiego ludu Cemaj wyróżniają lekko sterczące włosy. Radosław Kożuszek
Galerie

Historia fryzjerstwa

Uczesanie oraz ozdoby wskazują, czy dana gejsza jest młodszą lub starszą maiko, czy najbardziej wyedukowaną geiko.Attila Jandi/Shutterstock Uczesanie oraz ozdoby wskazują, czy dana gejsza jest młodszą lub starszą maiko, czy najbardziej wyedukowaną geiko.
Strzyżenie, golenie, upinanie, dekorowanie i barwienie – to tylko niektóre z zabiegów, jakim poddawał się człowiek w ciągu wieków, by zmienić wygląd swoich włosów. Wszystko po to, aby wyróżnić się z tłumu, podkreślić przynależność plemienną lub rasową, uzewnętrznić lub podnieść swój status społeczny. Czasami fryzura odzwierciedlała przekonania religijne, poglądy, a ostatnio nawet stan ducha czy samopoczucie.

Przycinanie i upiększanie włosów zyskało znaczenie, gdy ludzie opuścili jaskinie i zaczęli tworzyć społeczności. Pukiel włosów, jego splot lub brak były wyznacznikiem przynależności plemiennej lub statusu społecznego. Do dziś pierwotne ludy Afryki można odróżnić po fryzurach i w zasadzie niedopuszczalne jest u nich poddanie się aktualnie obowiązującej światowej modzie. Ludzie z południa Etiopii lubują się w kręceniu dredów lub pleceniu warkoczyków i wcieraniu w nie masła z glinką. Najbardziej wyróżnia się wśród nich plemię Hamerów.

Wiedza i Życie 11/2016 (983) z dnia 01.11.2016; Inne spojrzenie; s. 4