Edmond Fischer, wybitny biochemik amerykański, był utalentowanym pianistą, ale wybrał karierę naukową i osiągnął sukcesy, które przyniosły mu Nagrodę Nobla. Edmond Fischer, wybitny biochemik amerykański, był utalentowanym pianistą, ale wybrał karierę naukową i osiągnął sukcesy, które przyniosły mu Nagrodę Nobla. Rex/East News
Człowiek

Edmond Henri Fischer: Najważniejsze jest nazwisko

Dwudziestego siódmego sierpnia 2021 roku zmarł w Seattle Edmond Henri Fischer. Kilka miesięcy wcześniej ukończył 101 lat! O najstarszym laureacie Nagrody Nobla pisze prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Fischer urodził się 6 kwietnia 1920 roku w Szanghaju, gdzie jego ojciec Oskar, Austriak, prowadził dużą kancelarię prawniczą. Matka, Renée Tapernoux, była Francuzką. Oboje rodzice przyjęli obywatelstwo włoskie, gdyż sądzili, że to może im pomóc w interesach. Edmond uczył się we francuskojęzycznej szkole w Szanghaju, ale gdy miał 7 lat, rodzice uznali, że dalsze wykształcenie lepiej zdobywać w Genewie, gdzie już uczyli się jego dwaj starsi bracia.

Zainspirowany lekturami, zwłaszcza biografią Ludwika Pasteura, zdecydował, że zostanie lekarzem, aby przyczyniać się do zwalczania chorób.

Wiedza i Życie 11/2021 (1043) z dnia 01.11.2021; Uczeni w anegdocie; s. 68