Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Ponad jedna trzecia samobójczyń to Hinduski

Ten niepokojąco wysoki wskaźnik może być spowodowany rozdźwiękiem pomiędzy ambicjami kobiet a społeczną akceptacją tych aspiracji.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Liczba kobiet w Indiach, które decydują się targnąć na swoje życie, rośnie w zastraszającym tempie. Badania opublikowane w październikowym numerze czasopisma Lancet Public Health dowodzą, że w roku 2016 Hinduski stanowiły ponad 36% wszystkich samobójczyń na świecie, choć ich liczba stanowi mniej niż 18% globalnej populacji kobiet. Samobójstwo jest główną przyczyną śmierci Hindusek w wieku 15–29 lat – na 100 tys. mieszkanek Indii w tym przedziale wiekowym od 26 do 33 decyduje się odebrać sobie życie. Według danych Global Health Data Exchange (GHDx), bazy zbierającej informacje na temat światowych trendów w zakresie ochrony zdrowia i demografii, Indie mają najwyższy wskaźnik samobójstw kobiet młodych i w średnim wieku wśród krajów o podobnych cechach socjodemograficznych.

Sytuacja ta może być związana z rozdźwiękiem pomiędzy aspiracjami kobiet a konserwatywnymi oczekiwaniami ich otoczenia społecznego, jak spekuluje autorka badania Rakhi Dandona, profesor zajmująca się ochroną zdrowia na świecie, pracująca w Public Health Foundation of India i University of Washington. Wraz z rozwojem Indii kobiety stały się lepiej wykształcone i bardziej samodzielne, a liczba małżeństw aranżowanych przez rodziców zaczęła spadać. Mimo to pod wieloma względami kobiety nadal mają niższy status i napotykają wiele przeszkód w swoim rozwoju osobistym i zawodowym. Dandona i inni eksperci podejrzewają, że to właśnie te sprzeczności doprowadzają niektóre z kobiet do desperacji. Wskaźniki samobójstw są szczególnie wysokie w południowych stanach Indii, gdzie rozwój gospodarczy i zmiany społeczne znacznie przyspieszyły. Dla porównania, jak zauważa Dandona, liczba samobójstw na terenach wiejskich, w bardziej tradycyjnych północnych stanach, jest niższa, prawdopodobnie dlatego, że kobiety tam żyjące „są w mniejszym stopniu świadome tego, iż mogłyby żyć lepiej”.

Wskaźniki liczby samobójstw w poszczególnych krajach są zazwyczaj powiązane z ich indeksem socjodemograficznym (Socio-Demographic Index, SDI. Jest to wskaźnik rozwoju danego kraju wyliczany na podstawie średniego dochodu, średniego poziomu wykształcenia oraz dzietności. Opierając się na wskaźniku SDI Indii, badacze stwierdzili, że liczba samobójstw wśród kobiet jest trzykrotnie wyższa, niż można się było spodziewać. Na dodatek, o ile zwykle liczba przypadków samobójstw wśród kobiet rośnie w starszych grupach wiekowych, o tyle wśród Hindusek wskaźnik ten jest wyższy dla kobiet między 15 a 49 rokiem życia. Wykresy pozwalają porównać liczbę samobójstw w różnych grupach wiekowych w krajach z identycznym wskaźnikiem SDI jak Indie. W celu uniknięcia ewentualnych statystycznych anomalii wykluczono kraje, których populacja jest mniejsza niż 5 mln.Źródło: Global Health Data Exchange, Grafika Amanda MontañezWskaźniki liczby samobójstw w poszczególnych krajach są zazwyczaj powiązane z ich indeksem socjodemograficznym (Socio-Demographic Index, SDI. Jest to wskaźnik rozwoju danego kraju wyliczany na podstawie średniego dochodu, średniego poziomu wykształcenia oraz dzietności. Opierając się na wskaźniku SDI Indii, badacze stwierdzili, że liczba samobójstw wśród kobiet jest trzykrotnie wyższa, niż można się było spodziewać. Na dodatek, o ile zwykle liczba przypadków samobójstw wśród kobiet rośnie w starszych grupach wiekowych, o tyle wśród Hindusek wskaźnik ten jest wyższy dla kobiet między 15 a 49 rokiem życia. Wykresy pozwalają porównać liczbę samobójstw w różnych grupach wiekowych w krajach z identycznym wskaźnikiem SDI jak Indie. W celu uniknięcia ewentualnych statystycznych anomalii wykluczono kraje, których populacja jest mniejsza niż 5 mln.

„Liczba przypadków śmierci spowodowanych próbami samobójczymi zależy też od wybranych sposobów odebrania sobie życia” – tłumaczy Vikram Patel, profesor Harvard University zajmujący się problematyką ochrony zdrowia na świecie, który nie brał udziału w badaniach opublikowanych przez Lancet Public Health. W krajach zachodnich kobiety podejmują próby samobójcze częściej niż mężczyźni. Jednak mężczyźni stosują skuteczniejsze metody, co prowadzi do większej liczby przypadków śmiertelnych. W Indiach natomiast, jak tłumaczy Patel, zarówno kobiety, jak i mężczyźni uciekają się do tych samych, skuteczniejszych środków.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 2.2019 (300330) z dnia 01.02.2019; Skaner; s. 12