Członkowie rodziny Sitaya z miasta Khayelitsha w Afryce Południowej – na gruźlicę zachorowali wszyscy z wyjątkiem najmłodszego dziecka, które otrzymało terapię profilaktyczną. Członkowie rodziny Sitaya z miasta Khayelitsha w Afryce Południowej – na gruźlicę zachorowali wszyscy z wyjątkiem najmłodszego dziecka, które otrzymało terapię profilaktyczną. Jonathan Torgovnik
Człowiek

Gruźlica - najstarsza pandemia

Prątki są jak zombie. Gruźlica znów zbiera w Polsce żniwo.
Zdrowie

Prątki są jak zombie. Gruźlica znów zbiera w Polsce żniwo.

Mimo szczepionki jesteśmy bardziej bezbronni wobec gruźlicy, niż nam się wydaje. Na świecie i w Polsce wzrasta liczba zakażonych.

Gruźlicy można zapobiegać, można ją leczyć, a mimo to dotyka ona jednej czwartej światowej populacji – głównie z powodu ubóstwa

Meera Yadav urodziła pierwsze dziecko w 2013 roku. Miała wtedy 23 lata i mieszkała w slumsach w Bombaju w Indiach wraz z rodziną swojego męża. Przepełniała ją radość i nadzieje na przyszłość. Jednak cztery miesiące później zaczęła gorączkować i odkrztuszać krwią.

Mąż Yadav zabrał ją do prywatnego szpitala, gdzie lekarz zlecił badania krwi, badanie rentgenowskie klatki piersiowej i badanie plwociny.

Rozpoznano gruźlicę – chorobę, która liczy sobie co najmniej 9000 lat i prawdopodobnie zabiła więcej osób niż jakakolwiek inna – aż miliard osób w ciągu ostatnich 200 lat.

Świat Nauki 7.2022 (300371) z dnia 01.07.2022; Raport specjalny. Nierówności zdrowotne; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Najstarsza pandemia"
Reklama