Lepsze niż posądzenie o rasizm? Lepsze niż posądzenie o rasizm? Alamy
Człowiek

Zła reputacja

Ludzie są gotowi poświęcić nawet życie, żeby uchodzić za moralnych.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Sławna „hierarcha potrzeb” psychologa Abrahama Maslowa mówi, że ludzie szukają najpierw jedzenia, schronienia i bezpieczeństwa, a dopiero potem szacunku i samorealizacji. Jak więc wytłumaczyć podejmowanie nierozsądnych wyzwań i uprawianie pełnych przemocy sportów – podczas których ludzie ryzykują zdrowie dla zyskania szacunku? Nowe badania wskazują, że hierarchia może być płynniejsza niż się sądzi – wiele osób dla ratowania swojej reputacji poddałoby się cieżkim próbom.

Andy Vonasch, psycholog z University of North Carolina w Chapel Hill, i jego współpracownicy przeprowadzili ankietę internetową z udziałem 111 Amerykanów na temat tego, jaką wartość przypisują reputacji. 40% spośród respondentów odpowiedziało, że wybrałoby rok w więzieniu i nieposzlakowaną opinię niż wolność i reputację kryminalisty. Więzienie jest dużym zagrożeniem, ale „reputacja jest tym, co pozwala ci zdobyć dostęp do wszystkiego, co chcesz, w społeczeństwie”, mówi Vonasch. W badaniu o podobnej skali, 70% respondentów powiedziało zespołowi Vonascha, że daliby sobie obciąć prawą rękę, by uniknąć wytatuowania swastyki na twarzy, 53% wybrałoby natychmiastową śmierć zamiast długiego życia z piętnem pedofila; 30% wolałoby raczej natychmiastową śmierć niż długie i szczęśliwe życie z pośmiertnymi plotkami na temat molestowania seksualnego dzieci. To badanie zostało opublikowane w lipcu online na łamach „Social Psychological and Personality Science” (2018).

A jak jest w prawdziwym świecie – poza Internetem? W ramach nowego badania biali studenci college’u zostali poddani testowi utajonego rasizmu. Następnie wybierali pomiędzy upublicznieniem uzyskanych przez nich wyników drogą e-mailową oraz włożeniem ręki do miski z „superrobakami” (takimi jak na zdjęciu). Ludzie, których poinformowano (fałszywie), że otrzymali wysokie wyniki w teście utajonego rasizmu, byli bardziej skłonni do wybrania robaków (30% przeciwko 4%), jak również woleli włożyć rękę do lodowatej wody (63% przeciwko 9%) – mimo iż wielu twierdziło, że nie wierzy w zagrożenie e-mailowego upublicznienia wyników.

Ludzie są gotowi na różnego rodzaju poświęcenia dla ochrony swojego honoru, od rytualnego samobójstwa przez ugodę pozasądową po ustąpienie miejsca w metrze. W wieku publicznego zawstydzania w mediach społecznościowych badanie to pomaga wyjaśnić, czemu choć kije i kamienie mogą połamać nam kości, to tweety potrafią zaszkodzić dużo bardziej.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 2.2018 (300318) z dnia 01.02.2018; Skaner; s. 17