||| ||| Pixabay
Człowiek

Przesyłanie dotyku skraca dystans

Nawet wirtualne postacie wydają się sympatyczniejsze, jeśli... czujemy ich dotyk.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


W napisanej ponad 80 lat temu powieści science-fiction „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya pośród wielu futurystycznych wizji pojawia się kino, które obecnie określilibyśmy jako kino typu 7D. Podczas oglądania „czuciofilmu” widzowie, trzymając ręce w wyznaczonym miejscu na fotelu, mogą odbierać wrażenia dotykowe, odpowiadające temu, co dzieje się na ekranie, w tym kontakt fizyczny między bohaterami filmu.

Okazuje się, że wizja ta staje się coraz bardziej realna. Obecnie opracowana już została bransoletka HEY, która pozwala odbierać wrażenie dotykowe na odległość. Gdy jedna osoba w odpowiedni sposób dotknie bransoletkę, druga odczuje to jako dotyk na swojej skórze. Obecnie trwają prace, których celem jest masowa produkcja tego urządzenia.

Do zespołu pracującego nad bransoletką HEY należy dr Gijs Huisman z University of Twente w Holandii, który, wiedząc, jak ważną rolę pełni dotyk w życiu społecznym, w tym m.in. jak ważny jest dla prawidłowego rozwoju dzieci, od kilku lat zajmuje się tematem technik pozwalających na przesyłanie bodźców dotykowych. Zespół naukowców, z którym pracował, skonstruował specjalny dotykowy rękaw TaSST (Tactile Sleeve for Social Touch), który po założeniu na rękę umożliwia odbiór wrażeń dotykowych, takich jak m.in. poczucie bycia głaskanym. W ramach badań do pracy doktorskiej, obronionej pod koniec lutego (2017), przeprowadził eksperymenty dotyczące wpływu dotyku na postrzeganie postaci wirtualnych przez ludzi. Uczestnicy grali w grę komputerową. Osoby badane oceniały te same wirtualne postacie jako cieplejsze i przyjacielskie, jeśli dzięki rękawowi mogły poczuć ich dotyk.

Dr Huisman przewiduje, że w przyszłości użytkowanie komputerów będzie wiązało się z większym kontaktem fizycznym. Z czasem aplikacje, takie jak osobisty asystent Siri, będą w stanie odczytać emocje z głosu użytkownika i uścisnąć jego dłoń, by go pocieszyć. Dotyk zwiększa poczucie obecności, dzięki niemu wszystko wydaje się bardziej rzeczywiste. Naukowiec widzi liczne zastosowania dla tej techniki. Może to być bardzo przydatne chociażby w przypadku coachingu czy też terapii przez Internet. Może również intensyfikować wrażenia podczas gier komputerowych, stwarzając poczucie, że gracz jest np. chwytany przez jakiegoś stwora. Przesyłanie dotyku na odległość może również pomóc wzmacniać więzi z osobami mieszkającymi daleko, również starszymi i samotnymi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 5.2017 (300309) z dnia 01.05.2017; Skaner; s. 16