„Almagest” Ptolemeusza zawiera opis ruchów gwiazd i planet wraz z ich matematyczną interpretacją. „Almagest” Ptolemeusza zawiera opis ruchów gwiazd i planet wraz z ich matematyczną interpretacją. Indigo
Człowiek

Średniowieczni meteorologowie

Mimo że Robert FitzRoy jest uznawany za pioniera meteorologii, to jego nazwisko bardziej kojarzy się ze słynnymi wyprawami Charlesa Darwina, podczas których zasłynął jako kapitan HMS „Beagle”.Forum Mimo że Robert FitzRoy jest uznawany za pioniera meteorologii, to jego nazwisko bardziej kojarzy się ze słynnymi wyprawami Charlesa Darwina, podczas których zasłynął jako kapitan HMS „Beagle”.
Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Czy susza potrwa całe lato? Aby odpowiedzieć na te pytania, uczeni w średniowiecznej Europie stosowali astrometeorologię. Przypominało to raczej wróżenie z fusów niż rzeczywiste przewidywanie pogody, ale nasi przodkowie zostawili zapisy danych, które przygotowały grunt pod nowoczesną meteorologię.

W sierpniu 1861 r. londyński dziennik „The Times” opublikował pierwszą na świecie daily weather forecast (ang. codzienną prognozę pogody). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie badania pioniera współczesnej meteorologii Roberta FitzRoya. Ten wybitny brytyjski żeglarz (kapitan m.in. HMS „Beagle” w czasie słynnej podróży Darwina) podczas swoich licznych wypraw zbierał dane meteorologiczne oraz testował urządzenia temu służące. Wprowadził do użytku np.

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Historia; s. 62
Reklama