Shutterstock
Człowiek

Głód przed miesiączką: winna insulina

Te trudne dni. Tajemnice menstruacji
Człowiek

Te trudne dni. Tajemnice menstruacji

Odwieczne tabu związane z menstruacją przyczyniło się do braku badań, jak działają cykle w organizmie kobiety, co ma poważne konsekwencje zdrowotne.

Wrażliwość mózgu na ten hormon zależy od fazy cyklu menstruacyjnego – dowodzą naukowcy.

Wzmożony apetyt, w tym niepohamowana ochota na niekoniecznie zdrowe łakocie, towarzyszą większości kobiet tuż przed okresem i zaliczane są do typowych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Te zachcianki żywieniowe tłumaczono wpływem niskiego poziomu estrogenów we krwi w dniach poprzedzających menstruację. Ostatnio jednak badacze z Eberhard Karls Universität Tübingen i Heinrich Heine Universität Düsseldorf (Niemcy) wykazali, że istotną rolę odgrywa tu jeszcze inny hormon – insulina.

Najczęściej bada się wrażliwość na insulinę komórek wątroby, tłuszczowych i mięśniowych z uwagi na ich rolę w przebiegu cukrzycy typu 2, która rozwija się w sytuacji, gdy ten mechanizm szwankuje. Okazuje się jednak, że insulina wpływa również na aktywność komórek nerwowych w mózgu i może regulować nie tylko metabolizm glukozy, ale też zachowania żywieniowe. Jak dowodzą naukowcy, wrażliwość mózgu na insulinę zależy od fazy cyklu menstruacyjnego. W pierwszym etapie badań 11 ochotniczek poddano tzw. hiperinsulinemicznej klamrze euglikemicznej, stosowanej do oceny insulinooporności. W jej trakcie podawano kobietom insulinę dożylnie. Inne otrzymały ją donosowo bądź placebo (sprej bez insuliny). Okazało się, że tkanki mózgu wykazywały największą wrażliwość na działanie hormonu w pierwszym dniu owulacji (faza pęcherzykowa), a po jej zakończeniu aż do końca cyklu (faza lutealna) zjawisko to nie występowało.

Lokalizacja podwzgórza.ShutterstockLokalizacja podwzgórza.

W etapie drugim udział wzięło 15 uczestniczek, którym wykonano skany MRI. Te potwierdziły wyniki wcześniejszych badań – zwiększoną wrażliwość na insulinę w podwzgórzu (rejon mózgu odpowiedzialny m.in. za regulację apetytu) zaobserwowano tylko w fazie pęcherzykowej. Według naukowców uzyskane wyniki pomagają lepiej zrozumieć przyczynę wahań masy ciała w trakcie cyklu miesiączkowego, a zwiększony apetyt w pewnych jego fazach może być sposobem na gromadzenie większych zapasów energetycznych na poczet rozwoju ewentualnej ciąży. Wyniki badań ukazały się na łamach „Nature Metabolism”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 11/2023 (1067) z dnia 01.11.2023; Sygnały; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Wilczy głód przed miesiączką"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną