Ilustracja Samantha Mash
Człowiek

Kobieta to nie łowca. Teoria, z którą czas się rozprawić

Kobiety paleolitu: sprawne, sprytne, kreatywne. Naukowcy długo się co do nich mylili
Człowiek

Kobiety paleolitu: sprawne, sprytne, kreatywne. Naukowcy długo się co do nich mylili

Determinizm płciowy ustawił kobiety po stronie natury, z mężczyzn zaś uczynił twórców kultury i cywilizacji. Przyczyny upatrywano w męskiej biologii, ale ostatnio coraz częściej mówi się o wspieranej przez religie kulturze, którą mężczyźni wykorzystali, by kontrolować kobiety i ich płodność. [Artykuł także do słuchania]

Nawet jeśli nie jesteś antropologiem, prawdopodobnie zetknąłeś się z jednym z najbardziej popularnych haseł w tej dziedzinie: mężczyzna-łowca. Sugeruje ono, że łowiectwo było głównym motorem ewolucji człowieka i że to mężczyźni zajmowali się tą działalnością, a kobiety nie.

Już u zarania naszej ewolucyjnej przeszłości pojawił się podział pracy zakorzeniony w biologicznych różnicach między płciami, zgodnie z którym mężczyźni polowali i zdobywali pożywienie, a kobiety opiekowały się dziećmi i wypełniały obowiązki domowe. Brało się to stąd, że mężczyźni są silniejsi od kobiet, a ciąża i wychowywanie dzieci ograniczają lub eliminują zdolność kobiet do polowań. Pojęcie mężczyzny-łowcy zdominowało badania nad ewolucją człowieka na prawie pół wieku i głęboko przeniknęło kulturę popularną.

Świat Nauki 1.2024 (300389) z dnia 01.01.2024; Ewolucja człowieka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobieta-łowca"
Reklama