Patrick Schmidt podczas wykonywania narzędzi kamiennych podobnych do tych z Afryki sprzed 60– 65 tys. lat. Patrick Schmidt podczas wykonywania narzędzi kamiennych podobnych do tych z Afryki sprzed 60– 65 tys. lat. Gregor Bader
Człowiek

Inżynierowie materiałowi z jaskiń

Nasi paleolityczni przodkowie badali jakość surowca skalnego, zanim wykonali z niego narzędzia.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Najstarsze narzędzia kamienne liczą ponad 2 mln lat. Z żadnego innego surowca nie korzystaliśmy tak długo jak z materiału skalnego. A przecież różnił się on wieloma cechami, m.in. twardością, strukturą wewnętrzną i łupliwością. Z czasem nasi przodkowie nauczyli się obrabiać na własne potrzeby kamienie różnego rodzaju. Jedne nadawały się lepiej do zabijania zwierząt, inne do cięcia skór i mięsa, kolejne do wykopywania korzeni i bulw, a jeszcze inne do rozłupywania twardych skorupek orzechów.

Archeolog Patrick Schmidt z Universität Tübingen na łamach „PNAS” przedstawia dowody, że 60–65 tys. lat temu mieszkańcy jaskiń na południu Afryki byli niezłymi geologami i zarazem inżynierami materiałowymi. Badania prowadził w płytkiej jaskini Diepkloof zlokalizowanej ok. 150 km na północ od Kapsztadu i w odległości 15 km od Oceanu Atlantyckiego. Celem było sprawdzenie, ile siły i sprytu musieli wykazać twórcy znalezionych tam narzędzi. Naukowiec najpierw przeczesał okolicę w poszukiwaniu źródeł surowców, a następnie wraz z geologami przeprowadził analizę właściwości mechanicznych zebranych kamieni. Potem sam zabrał się do produkcji narzędzi, próbując do każdego rodzaju dobrać właściwą skałę, co odbywało się metodą prób i błędów. Na koniec porównał efekty swojej pracy z artefaktami znalezionymi w jaskini. „Paleolityczni producenci narzędzi tak dobierali surowiec, aby stanowił optymalną kombinację cech potrzebnych do wytworzenia narzędzia o najwyższej jakości. To była prawdziwie inżynieryjna wiedza” – mówi Schmidt.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 4/2024 (1072) z dnia 01.04.2024; Sygnały; s. 5

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną