Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Kosmos

Kobiety na rakiety, bo panowie zbyt kosztowni

Jakie konkretnie korzyści finansowe przyniosłoby wysłanie w kosmos załogi złożonej wyłącznie z astronautek? Wyliczyli to badacze z ESA.

W kosmosie każdy kilogram ładunku jest na wagę złota. A nawet więcej, gdyż dostarczenie przedmiotu o takiej wadze na orbitalną Międzynarodową Stację Kosmiczną to wydatek 93,4 tys. dolarów (dla porównania: kilogram złota wart jest dziś ok. 66 tys. dolarów). Najdrobniejsza oszczędność na ładunku ma więc ogromne znaczenie dla kosztów misji kosmicznych.

Dlatego badacze ze Space Medicine Team Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeprowadzili bardzo ciekawą analizę, której wyniki ukazały się na łamach „Scientific Reports”. Sprawdzili, jakie korzyści przyniosłoby wysłanie w kosmos załogi złożonej wyłącznie z astronautek.

Parametry kobiecego ciała wydają się w kontekście eksploracji kosmosu bardziej „efektywne” niż męskie. Dzięki mniejszym rozmiarom zużywa ono np. mniej tlenu i wody (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent). Jest to niezwykle ważne, gdyż astronauci – by nie dopuścić do zaniku mięśni i osłabienia kości – muszą intensywnie ćwiczyć przez minimum godzinę sześć dni w tygodniu. Analiza wykazała, że w trakcie takiego wysiłku kobiety wypacają 29 proc. mniej wody niż mężczyźni. Drobniejsze ciała mają jednak znaczenie nie tylko ze względu na zasoby, takie jak jedzenie i picie. W pojazdach kosmicznych deficytowym towarem jest również przestrzeń, w której pracują i odpoczywają ludzie.

Badacze ze Space Medicine Team wyliczyli, że w trakcie hipotetycznej 1080-dniowej misji (tyle ma trwać misja kosmiczna na Marsa) złożonej z czteroosobowej żeńskiej załogi, jej uczestniczki m.in. zjadłyby o 1695 kg mniej niż czterech mężczyzn. Dzięki temu zwolniłoby się 2,3 m sześć. potrzebnych na składowanie pojemników z żywnością, co odpowiada ok. 4 proc. przestrzeni mieszkalnej (60 m sześć.) modułu „Gateway” HALO. Agencja NASA planuje umieścić go w najbliższych latach na orbicie Księżyca jako stację przesiadkową dla załóg mających wylądować na powierzchni satelity Ziemi. W sumie całkowicie żeńska misja mogłaby zaoszczędzić ponad 158 mln dolarów.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną