Ilustracja Thomas Fuchs
Opinie

Czego nauczyły nas kwaśne deszcze?

Jak pokonano kwaśne deszcze, wspólnie redukując emisje SO2
Dwutlenek siarki (SO2) jest przyczyną kwaśnych deszczów. Wykres przedstawia względny dramatyczny wzrost, a potem gwałtowny spadek emisji SO2; za 100% przyjęto maksimum emisji, które w różnych krajach wystąpiły w różnym czasie. Wykres kończy się na 2019 roku.Źródło: „Data Explorer: Air Pollution”, Our World in Data, Grafika John Knight Jak pokonano kwaśne deszcze, wspólnie redukując emisje SO2 Dwutlenek siarki (SO2) jest przyczyną kwaśnych deszczów. Wykres przedstawia względny dramatyczny wzrost, a potem gwałtowny spadek emisji SO2; za 100% przyjęto maksimum emisji, które w różnych krajach wystąpiły w różnym czasie. Wykres kończy się na 2019 roku.
Współpracując, możemy zatrzymać zmiany klimatyczne

Wydaje się, że oto nadciąga koniec świata. Doniesienia o wielkich pożarach lasów w Kanadzie i Europie, powodziach w Chinach oraz seriach rekordowych fal upałów wiele razy trafiały na czołówki gazet. Czas szybko płynie i łatwo uwierzyć, że świat nie jest w stanie pokonać wyzwań środowiskowych – sama od ponad dekady zmagam się z poczuciem bezradności.

Ale nadzieję dają nasze poprzednie wysiłki. Uczestnicząc od wielu lat w internetowym projekcie Our World in Data, w którego ramach publikujemy dane statystyczne dotyczące największych wyzwań cywilizacyjnych na globie, wiele razy widziałam, jak znajdowano rozwiązania problemów z pozoru nie do pokonania.

Świat Nauki 2.2024 (300390) z dnia 01.02.2024; Forum. Komentarze ekspertów; s. 7
Reklama