Kubomeduza występująca u wybrzeży Florydy na głębokości 10–13 m. Ma około 6 cm długości. „Poparzenie” przez niektórych jej przedstawicieli bywa śmiertelne, ale te z okolic Florydy nie stanowią zagrożenia. Kubomeduza występująca u wybrzeży Florydy na głębokości 10–13 m. Ma około 6 cm długości. „Poparzenie” przez niektórych jej przedstawicieli bywa śmiertelne, ale te z okolic Florydy nie stanowią zagrożenia. Susan Mears
Środowisko

Nocą mieszkańcy wód zmierzają ku światłu

Każdej nocy, gdy tylko zajdzie słońce, wielka liczba małych stworzeń morskich unosi się z głębin do najwyższych warstw wszechoceanu.

Szacuje się, że co noc 11 mld ton biomasy zwierzęcej wędruje tysiące stóp w górę, a następnie, zanim wzejdzie słońce, wraca do słabo oświetlonej dolnej „strefy zmierzchu”. Celem tej podróży jest pokarm – materia organiczna zgromadzona blisko powierzchni, a przemieszczanie się nocą pozwala uniknąć pływających tam większych drapieżników.

Xyelacyba myersi z rodziny wyślizgowatych to niezwykle rzadki i jedyny przedstawiciel ryb głębinowych swojego rodzaju. Ten okaz, sfotografowany u wybrzeży Florydy, ma długość 2,5 cm.Susan MearsXyelacyba myersi z rodziny wyślizgowatych to niezwykle rzadki i jedyny przedstawiciel ryb głębinowych swojego rodzaju. Ten okaz, sfotografowany u wybrzeży Florydy, ma długość 2,5 cm.

Nocną migrację zauważono po raz pierwszy w latach 40., gdy sonary amerykańskich okrętów wojennych wykryły ruchomą masę obiektów w słupie wody. Od tego czasu żądni przygód hobbyści, badacze i fotografowie nurkują nocą, aby obserwować wędrujące stworzenia.

Nocni płetwonurkowie schodzą na głębokość 20 m przywiązani liną do swoich łodzi. Źródło światła (trzymane w ręku lub przymocowane do kamery) rozjaśnia wodne ciemności wokół wąskimi promieniami, umożliwiając dostrzeżenie i sfotografowanie małych zwierząt. Niektóre z nich mają wielkość ziarenek grochu; na ogół są przejrzyste i szybko się poruszają.

Dwa okazy miniaturowej ośmiornicy wunderpus (Wunderpus photogenicus) w bardzo wczesnym (paralarwalnym) stadium rozwoju, sfotografowane u wybrzeży Filipin. Plamy na ciele zawierają chromatofory, dzięki którym zwierzę może wtapiać się w otoczenie.Linda IannielloDwa okazy miniaturowej ośmiornicy wunderpus (Wunderpus photogenicus) w bardzo wczesnym (paralarwalnym) stadium rozwoju, sfotografowane u wybrzeży Filipin. Plamy na ciele zawierają chromatofory, dzięki którym zwierzę może wtapiać się w otoczenie.

Licząc na identyfikację napotkanych stworzeń, Linda Ianniello oraz Susan i Jim Mears zaczęli publikować robione przez siebie zdjęcia na facebookowej stronie, dotyczącej nocnego nurkowania. Wkrótce naukowcy ze Smithsonian Institution oraz Florida Museum of Natural History włączyli się w identyfikację okazów. Wielu z nich nigdy nie zaobserwowano w naturalnym środowisku ani w sieciach rybackich. Badacze i fotografowie-amatorzy szybko nawiązali owocną współpracę. Kilka sfotografowanych okazów nie zostało jeszcze w pełni zidentyfikowanych na poziomie gatunku, ale zdjęcia stanowią dokumentację kluczowej, aczkolwiek mało poznanej części oceanicznego ekosystemu.

Larwa rawki błazna (Odontodactylus scyllarus), ustonoga calowej długości, z okolic wyspy Lembeh (Indonezja). Postać dorosła jest drapieżnikiem, używającym przednich odnóży do rozbijania skorup mięczaków i polowania na ryby.Susan MearsLarwa rawki błazna (Odontodactylus scyllarus), ustonoga calowej długości, z okolic wyspy Lembeh (Indonezja). Postać dorosła jest drapieżnikiem, używającym przednich odnóży do rozbijania skorup mięczaków i polowania na ryby.








Świat Nauki 1.2023 (300377) z dnia 01.01.2023; Skaner; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Nocni wędrowcy"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną