Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Antropocen rozpoczął się od wielkich wybuchów

Oppenheimer schodzący po schodach. Recenzja filmu Christophera Nolana
Struktura

Oppenheimer schodzący po schodach. Recenzja filmu Christophera Nolana

Bomba „Oppenheimera” wybuchła. Prezentuje się mniej więcej tak, jak zawarta w nim inscenizacja testu Trinity. Wiarygodnie, doniośle, z szacunkiem dla detalu. I zaskakująco nieporuszająco.

Polskie torfowisko podpowiada, kiedy zaczął się antropocen
Środowisko

Polskie torfowisko podpowiada, kiedy zaczął się antropocen

Pod szczytem Śnieżki być może rozstrzygnie się spór o to, kiedy właściwie rozpoczęła się naznaczona działalnością człowieka epoka geologiczna. Kto o tym zadecyduje i z jakich powodów? Odpowiada biochemiczka środowiska dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł.

Międzynarodowa Komisja Stratygrafii wybrała miejsce najlepiej ilustrujące moment, w którym działalność człowieka stała się dominującym czynnikiem wpływającym na planetę. W ten sposób ustaliła również, kiedy rozpoczęła się nowa epoka geologiczna.

Anthropocene Working Group w 2022 r. wytypowała w różnych częściach świata 12 miejsc, dzięki którym można wskazać wyraźną granicę między trwającym od 12 tys. lat holocenem a antropocenem. Po roku debat na „złoty gwóźdź” antropocenu (Global Boundary Stratotype Section and Point) wybrano dziś Crawford Lake z Kanady.

Specjaliści uzasadnili swój wybór tym, że jezioro to, dzięki warwom (rocznym przyrostom), najdokładniej wskazuje początek proponowanej epoki.

Reklama