Według badaczy komunikacja ultradźwiękowa chroni szczury przed drapieżnikami, które nie są w stanie usłyszeć wydawanych przez gryzonie odgłosów.
Shutterstock
Szczury się cieszą ultradźwiękami
Te gryzonie komunikują się ze sobą za pośrednictwem charakterystycznych pisków. Co ciekawe, część z nich pozostaje niesłyszalna dla ludzi i innych gatunków. Ultradźwięki bowiem to tajny język zarezerwowany tylko dla pobratymców.
1 stycznia 2024
Tej nietypowej formie komunikacji przyjrzeli się ostatnio badacze z Uniwersytetu Hajfy (Izrael). Na nosach trzynastu osobników naukowcy zainstalowali miniaturowe mikrofony zdolne rejestrować dźwięki o wysokiej częstotliwości. Następnie zwierzęta umieszczano parami w klatkach w dwóch wariantach. W pierwszym miały ze sobą bezpośredni kontakt, w drugim były oddzielone drucianą siateczką.
Okazało się, że szczury częściej wydawały ultradźwięki, kiedy przebywały w towarzystwie, ale ku zaskoczeniu badaczy nie po to, by przekazać komunikaty innym osobnikom, ale żeby zamanifestować swoje szczęście na okoliczność przebywania razem z nimi.
Wiedza i Życie
1/2024
(1069) z dnia 01.01.2024;
Sygnały;
s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Język szczurów"