Według badaczy komunikacja ultradźwiękowa chroni szczury przed drapieżnikami, które nie są w stanie usłyszeć wydawanych przez gryzonie odgłosów. Według badaczy komunikacja ultradźwiękowa chroni szczury przed drapieżnikami, które nie są w stanie usłyszeć wydawanych przez gryzonie odgłosów. Shutterstock
Środowisko

Szczury się cieszą ultradźwiękami

Szczur we śnie rozgryza przyszłość
Środowisko

Szczur we śnie rozgryza przyszłość

Podczas nocnego odpoczynku mózg odtwarza minione zdarzenia i m.in. interpretuje je oraz nadaje im określone znaczenia. Okazuje się jednak, że zajmuje się jednak nie tylko tym.

Te gryzonie komunikują się ze sobą za pośrednictwem charakterystycznych pisków. Co ciekawe, część z nich pozostaje niesłyszalna dla ludzi i innych gatunków. Ultradźwięki bowiem to tajny język zarezerwowany tylko dla pobratymców.

Tej nietypowej formie komunikacji przyjrzeli się ostatnio badacze z Uniwersytetu Hajfy (Izrael). Na nosach trzynastu osobników naukowcy zainstalowali miniaturowe mikrofony zdolne rejestrować dźwięki o wysokiej częstotliwości. Następnie zwierzęta umieszczano parami w klatkach w dwóch wariantach. W pierwszym miały ze sobą bezpośredni kontakt, w drugim były oddzielone drucianą siateczką.

Okazało się, że szczury częściej wydawały ultradźwięki, kiedy przebywały w towarzystwie, ale ku zaskoczeniu badaczy nie po to, by przekazać komunikaty innym osobnikom, ale żeby zamanifestować swoje szczęście na okoliczność przebywania razem z nimi.

Wiedza i Życie 1/2024 (1069) z dnia 01.01.2024; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Język szczurów"
Reklama