Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Shutterstock
Środowisko

Szczur we śnie rozgryza przyszłość

Szczury się cieszą ultradźwiękami
Środowisko

Szczury się cieszą ultradźwiękami

Te gryzonie komunikują się ze sobą za pośrednictwem charakterystycznych pisków. Co ciekawe, część z nich pozostaje niesłyszalna dla ludzi i innych gatunków. Ultradźwięki bowiem to tajny język zarezerwowany tylko dla pobratymców.

Podczas nocnego odpoczynku mózg odtwarza minione zdarzenia i m.in. interpretuje je oraz nadaje im określone znaczenia. Okazuje się jednak, że zajmuje się jednak nie tylko tym.

Czy prorocze sny naprawdę się zdarzają? W pewnym sensie tak i to każdej nocy – ustalili uczeni z University of Wisconsin-Milwaukee, Rice University i University of Michigan. Analizowali oni pracę neuronów wchodzących w skład hipokampa szczurów. Punktem wyjścia była wiedza, która jest znana od dawna: w czasie snu dochodzi do konsolidacji i porządkowania śladów pamięciowych. Przez ostatnie kilkanaście lat badania potwierdzały wciąż na nowo i z zastosowaniem coraz dokładniejszych technik, że podczas nocnego odpoczynku mózg nie tylko odtwarza minione zdarzenia, ale też etykietuje je, interpretuje, nadaje im określone znaczenia i decyduje, które wspomnienia powinny zostać wzmocnione, utrwalone, a które można porzucić. „Okazuje się jednak, że podczas snu neurony nie zajmują się wyłącznie stabilizowaniem pamięci o minionych doświadczeniach” – zauważają autorzy pracy opublikowanej na łamach „Nature”.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Retuning of hippocampal representations during sleep

Uczeni ustalili, że w czasie spoczynku hipokamp szczurów korzysta ze znanych układów labiryntu czy mapy miejsc, w których dostępne było jedzenie, i na ich podstawie tworzy nowe symulacje. Czyli nie tylko analizuje, jak zwierzę zachowało się w przeszłości, ale też ustala oraz przewiduje przyszłe scenariusze zachowań. W ten sposób po wybudzeniu szczury są lepiej przygotowane do tego, co je spotka.

Autorzy projektu wyjaśniają swój eksperyment w następujący sposób. Zwierzę jest umieszczane w danym labiryncie po raz pierwszy, później udaje się na spoczynek i w końcu zostaje ulokowane w tej samej przestrzeni drugi raz. Dla szczura to jak trzeci pobyt w tym samym miejscu, ponieważ we śnie „już tu był”. Tym samym dokonał swego rodzaju podróży w przyszłość i nauczył się wielu cech tego środowiska, mimo że fizycznie znajdował się poza nim.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.