Shutterstock
Środowisko

Światowy Dzień Mokradeł: Konwencja Ramsarska obchodzi 50. urodziny. Co zmieniła w Polsce?

Podkast

Podkast 49. Sławomir Łotysz: Skarb z krainy błot, borów i bagien

Przyciągały uciekających przed aparatem państwa i jego przedstawicieli – wierzących w mit władzy nad przyrodą. Niezbadane, niedostępne, tajemnicze mokradła Polesia były sceną, na której materializować się miały marzenia o kolonizacji, o wielkim państwie. Opowiada o nich dr hab. Sławomir Łotysz, historyk techniki, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie, autor książki „Pińskie błota. Nauka, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.

Wiemy już, że mokradła to nie tylko ekosystemy ważne tylko dla ptaków czy przysłowiowych żabek. Nasz los jest z nimi związany w sposób nierozerwalny.

Pięćdziesiąt lat temu weszła w życie Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Wypełnił się wtedy warunek z jej 10. artykułu mówiący o wymogu wdrożenia przez co najmniej siedem państw, zapisany cztery lata wcześniej – 2 lutego 1971 w Ramsarze.

Gorące źródła i położenie nad Morzem Kaspijskim czynią z tej miejscowości popularny kurort. Obecnie, ze względu na izolację Iranu, głównie lokalny. Również na początku lat 70.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >