. . Ilustracja Matt Harrison Clough
Struktura

Pomysłowe eksperymenty wskazują na istnienie nowych cząstek i oddziaływań fizycznych

Heca z pomiarami, czyli co fizycy kręcą z cząstkami elementarnymi
Struktura

Heca z pomiarami, czyli co fizycy kręcą z cząstkami elementarnymi

Jest coś, czego wszyscy możemy się nauczyć od wykonujących ultradokładne eksperymenty na mionach i elektronach. To metody zabezpieczania się przed własnymi ułomnościami i błędami poznawczymi.

Eksperymenty fizyczne w różnych laboratoriach na świecie wskazują na istnienie nowych cząstek i oddziaływań. Jeśli zostanie ono potwierdzone może się stać drogowskazem do bardziej fundamentalnej teorii cząstek elementarnych. Takiej, która wyjaśni zagadki masy neutrin, ciemnej materii czy braku antymaterii w naszym Wszechświecie.

Łamanie reguł, zwłaszcza takich, które obowiązują od dawna, wywołuje wstrząsy. Prawda ta dotyczy nie tylko naszej codzienności, lecz również świata cząstek elementarnych. Mam tu na myśli „uniwersalność leptonową”, czyli jedno z przewidywań Modelu Standardowego, który opisuje znane nam cząstki elementarne oraz oddziaływania pomiędzy nimi (z wyjątkiem grawitacji). Przez kilkadziesiąt lat od powstania Modelu Standardowego wydawało się, że wszystkie cząstki zachowują się zgodnie z wynikającymi z niego regułami.

Świat Nauki 12.2022 (300376) z dnia 01.12.2022; Fizyka cząstek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy cząstki łamią zasady"
Reklama