Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Shutterstock
Struktura

Skażona woda z Fukushimy trafi do oceanu. Rybacy protestują, eksperci uspokajają

Raport, monitoring. Woda z elektrowni Fukushima płynie do oceanu pod kontrolą
Technologia

Raport, monitoring. Woda z elektrowni Fukushima płynie do oceanu pod kontrolą

Japończycy zaczęli wlewać do Pacyfiku radioaktywne wody z elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej przez tsunami w 2011 r. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dowodzą, że nie ma powodu do niepokoju.

Japonia zamierza wlać do Pacyfiku wodę ze zniszczonej przez tsunami elektrowni jądrowej. Chodzi o mniej więcej milion metrów sześciennych cieczy przechowywanej obecnie w tysiącu zbiorników.

Opublikowany we wtorek (04.07.2023) raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) uspokaja, że zagrożenie dla ludzi i środowiska będzie znikome, a opracowywany od ośmiu lat projekt pozbycia się skażonej wody spełnia wszystkie międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Jednak ani deklaracje japońskich władz, ani zapewnienia operatora elektrowni – firmy TEPCO, która przygotowała całą operację i odpowiada za jej przeprowadzenie – ani też autorytet MAEA, której dyrektor generalny Rafael Grossi specjalnie przyleciał we wtorek do Tokio, aby zaprezentować raport, nie rozwiały wszystkich obaw.

Reklama