Tomasz Kiełkowski
Struktura

„Wiedza i Życie” i pulsar patronują: 7. Śląski Festiwal Nauki Katowice

W dniach 9–11 grudnia 2023 r. w Katowicach odbędzie się Śląski Festiwal Nauki. Przybliżamy jego program.

Czy wiedzą Państwo, że picie kawy może spowolnić rozwój choroby Alzheimera, a wiśnie oraz przygotowany z nich sok mogą okazać się lekiem na bezsenność? A jak to jest z drzemkami w ciągu dnia – przywracają energię czy zaburzają rytm dobowy snu? Dziś coraz popularniejsze staje się holistyczne podejście do zdrowia – ciało i psychika to naczynia połączone, które mają ogromny wpływ na swoje funkcjonowanie, a tym samym na nasze samopoczucie. Właśnie takie całościowe podejście będzie tematem tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Jedna z wielu stref poświęcona będzie medycynie i zdrowiu, a na gości czekają tam aż 43 stanowiska pokazowe. Odwiedzający zapoznają się z wieloma zagadnieniami związanymi z nowymi metodami profilaktyki różnych chorób, ich diagnostyki oraz leczenia. Będą mogli porozmawiać z naukowcami o sporcie oraz jego roli w zdrowym trybie życia („Nauka w służbie sportu”). Przygotowano również stanowiska pokazowe skupiające się na funkcjonowaniu zmysłów, narządów ruchu czy stomatologii. Będzie można sprawdzić swoją wiedzę okołomedyczną oraz dowiedzieć się czegoś nowego o recepturach farmaceutycznych, popularnych trendach w kosmetologii i technikach masażu. Nie zabraknie także miejsc przeznaczonych dla najmłodszych, jak Laboratorium Misia SUMisia i Ninianki Go.

Jedna ze stref ŚFN dotyczyć będzie chorób poprzemysłowych. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłaszanych schorzeń zawodowych w Polsce są pylice płuc (w 2022 r. 466 przypadków; 17,6% ogółu patologii zawodowych), a w nich dominowały pylice górników, charakterystyczne dla mieszkańców Śląska. Jak mówi dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska, przyczynę tego upatruje się nie tylko w specyfice pracy w kopalniach węgla, ale także w zaniedbywaniu stosowania ochrony osobistej przez samych górników. „Warto dodać, że na pylicę płuc chorują także pracownicy sektora budowlanego i przetwórstwa przemysłowego, w tym produkcji metali. Tutaj jednak rozpoznaje się przede wszystkim pylicę krzemową, azbestową i inne pylice krzemianowe”.

Na odwiedzających czeka również strefa nauk technicznych. Tu przyjrzymy się z bliska różnym robotom, poznamy ich budowę, a także zadania, jakie mogą wykonywać, aby z sukcesem pomagać człowiekowi. Ponadto będziemy mogli rozszyfrować zasady działania sztucznej inteligencji, a także zgłębić tajniki inżynierii i druku 3D. Dla miłośników kolarstwa przygotowano pokaz zabytkowych wyścigowych rowerów, a z kolei fani transportu nadziemnego zobaczą wystawę bezzałogowych statków powietrznych. Studencki Program Kosmiczny z prędkością światła przybliży tajemnice kosmosu wszystkim zainteresowanym ciągle powiększającą się przestrzenią nad nami, pełną czarnych dziur i wybuchów supernowych. A to jeszcze nie wszystko! Strefa nauk technicznych będzie obfitowała także w rozmowy i spotkania na temat bezpieczeństwa i ekologii w transporcie drogowym, programowania oraz ciekawostek ze świata architektury. Przyjrzymy się nawet fascynującemu „wnętrzu” betonu.

„Wiedza i Życie” jest patronem medialnym wydarzenia i zaprasza też na Scenę pulsar. Zagości tu wielu znakomitych naukowców, z którymi rozmowy przeprowadzą Katarzyna Czarnecka oraz Karol Jałochowski. Siódmy Śląski Festiwal Nauki Katowice oraz weekend otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 odbędą się 9–11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Więcej na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. Do zobaczenia już niebawem!

Wiedza i Życie 12/2023 (1068) z dnia 01.12.2023; Wydarzenia; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, 9–11 grudnia"