Tomasz Kielkowski; www.kielkowski.com.pl
Struktura

„Świat Nauki” i pulsar patronują: 7. Śląski Festiwal Nauki Katowice

Tomasz Kielkowski; www.kielkowski.com.pl
W dniach 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Tegoroczne hasło to Nauka da nam przyszłość. Spotkania autorskie, wykłady, prezentacje, koncerty i debaty będą się odbywać na kilkunastu scenach. Będą to:

• scena główna

• scena „Nauka. To lubię” (we współpracy z dr. Tomaszem Rożkiem)

• scena przynależności

• scena młodych

• scena rodzinna

• scena Pulsar (we współpracy z tygodnikiem „Polityka”) – zapraszamy szczególnie!

• scena 357 (we współpracy z Radiem 357)

• scena „Czytamy naturę” (we współpracy z dr. Łukaszem Lamżą)

• scena motorsportu (we współpracy z Mikołajem Sokołem)

• scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król

• sześć scen na Rynku Idei Miasta Nauki (scena dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, scena kreacji i krytyki, scena klimatu i środowiska, scena zdrowia i jakości życia, scena przemysłów przyszłości, scena innowacji społecznych)

• Drzewo opowieści (we współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”)

• scena „Silesian Hall of Fame”.

Oprócz nowości, którymi będą scena motorsportu, scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król, Rynek Idei Miasta Nauki (z sześcioma scenami), scena młodych oraz scena „Silesian Hall of Fame” (spotkania z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki), powstanie strefa z myślą o najmłodszych – Dzieci budują Miasto Nauki. Łącznie będzie można zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, a także wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.

Warto zaznaczyć, że siódma odsłona ŚFN będzie się wiązać z otwarciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zapoczątkuje je widowisko naukowo-artystyczne 9 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.

W wydarzeniu tym wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki.

Bardzo istotną częścią Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są zawsze spotkania ze znamienitymi gośćmi specjalnymi. W tym roku będą to m.in. wybitni eksperci z zagranicy:

prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych;

prof. Derrick de Kerckhove – badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS);

dr Niamh Shaw – specjalistka od komunikacji STEAM (nauka, technika i sztuka), popularyzatorka, pisarka, orędowniczka udziału kobiet w nauce;

prof. Lewis Dartnell – profesor biologii z Oxford University, zajmujący się astrobiologią i poszukiwaniem życia na Marsie;

Alaina Wood – badaczka, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie.

oraz z Polski:

dr Karolina Pierzynowska – laureatka międzynarodowej nagrody Future Science Future STar Award, biolog molekularny;

Paulina Różyło – pilotka szybowcowa, liniowa i akrobacyjna, jedyna w Polsce kobieta oblatywacz;

Maria Rotkiel – psycholog, trenerka motywacyjna, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka biznesu;

prof. Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta i producent filmowy;

dr Dawid Myśliwiec – chemik prowadzący dwa popularnonaukowe kanały na YouTube: Uwaga! Naukowy Bełkot oraz Wyłącznie Naukowy Bełkot;

dr Maciej Płaza – prozaik, doktor humanistyki, tłumacz literatury anglojęzycznej.

Podczas siódmej edycji ŚFN nie zabraknie też naukowych konkursów:

• Śląska Nagroda Naukowa – wyróżnienie przyznawane osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej (gala wręczenia nagród odbędzie się podczas Festiwalu w niedzielę 10 grudnia w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach);

• POP Science – konkurs dla popularyzatorów nauki (partnerem konkursu jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska);

• OFF Science – przegląd „garażowych” wynalazków;

• Młodzi dla przyszłości Śląska – projekty naukowe uczniów.

Program 7. ŚFN KATOWICE skoncentrowano wokół sześciu ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 (klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka), a ponadto uwzględniono w nim 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

„Świat Nauki” jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

***

Najważniejsze informacje

Udział w 7. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE jest bezpłatny, uczestnicy muszą się jednak zarejestrować (bezpłatne wejściówki nie dotyczą wejścia na Katopolis, czyli widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – wydarzenie to będzie oddzielnie biletowane). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dodatkowa rejestracja będzie obowiązywać w przypadku niektórych wykładów lub warsztatów. Dla szkół i grup zorganizowanych przewidziano specjalny program 11 grudnia.

Organizatorzy Festiwalu zadbali o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – będą zapewnione m.in.: tłumaczenie na język migowy, aparatura wspomagająca słyszenie, przestrzenie dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przyjazne osobom ze spektrum autyzmu, a także asysta dla osób z niepełnosprawnościami.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rozwój edukacji.

Szczegóły na stronie festiwalu: www.slaskifestiwalnauki.pl

Świat Nauki 12.2023 (300388) z dnia 01.12.2023; Warto wiedzieć; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Przez trzy dni Katowice będą żyły nauką"