Port Fòrum w Barcelonie. W stolicy Katalonii postawiono na lokalną produkcję energii słonecznej. Port Fòrum w Barcelonie. W stolicy Katalonii postawiono na lokalną produkcję energii słonecznej. Shutterstock
Struktura

Jak miasta przygotowują się do globalnego ocieplenia

Jeszcze wyspy nie zginęły. Czy w końcu znikną pod wodą? To zależy
Środowisko

Jeszcze wyspy nie zginęły. Czy w końcu znikną pod wodą? To zależy

Koralowe atole ledwie wystają ponad powierzchnię morza. Czy ocieplający się klimat nieuchronnie grozi ich zatopieniem? Czy mieszkańcom pozostaje tylko przymusowa migracja lub „dyplomacja paliatywna”?

I wrócą dreszcze? Jak uniknąć ryzyka nowego plejstocenu
Środowisko

I wrócą dreszcze? Jak uniknąć ryzyka nowego plejstocenu

Przed 8,2 tys. lat, kiedy reszta świata się ogrzewała, Europa nagle pogrążyła się na 200 lat w chłodzie. Stało się tak, bo północny Atlantyk poskąpił jej ciepła. Jesteśmy blisko powtórzenia się tego scenariusza.

Ocieplanie się klimatu należy hamować, jednak trzeba się do niego przygotowywać. Kolejne światowe metropolie próbują działać. A w Polsce wciąż brak niezbędnych przepisów.

W polskiej dyskusji o zmianach klimatu dominuje specyficzna narracja – strach przed Zielonym Ładem. Oczywiście temat społecznych konsekwencji określonej polityki jest bardzo ważny. Nie może jednak przesłaniać innych kwestii – takich jak dostosowywanie zagospodarowania przestrzeni do celów związanych z adaptacją i mitygacją, czyli ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Do wielu państw zmiany klimatyczne już dawno temu doszły ze znacznie większą intensywnością niż do Polski. Wymusiło to wiele radykalnych działań, wciąż trudnych do wyobrażenia nad Wisłą.

Reklama