8. Śląski Festiwal Nauki Katowice
Bogactwo programu tegorocznego festiwalu przyprawia o zawrót głowy – znajdą się w nim wydarzenia popularyzujące niemal każdą dziedzinę nauki – reprezentowane będą nauki humanistyczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medycyna oraz sztuka. Organizatorzy obiecują, że podczas festiwalu będzie wziąć można w co najmniej: 174 wykładach, 162 pokazach 86 warsztatach, 13 wystawach, 38 innych wydarzeniach.
Śląski Festiwal Nauki słynie ze znamienitych gości z kraju i zagranicy. W chwili gdy ślemy do druku ten numer „Świata Nauki”, ich lista (jak zwykle długa i ciekawa) nie została jeszcze zamknięta, trochę już jednak wiadomo.
Na pewno będzie można posłuchać dwóch wykładów wybitnego naukowca i popularyzatora nauki ewolucjonisty prof. Jerry’ego Coyne’a, prowadzącego blog Why Evolution is True. Prelekcje będę dotyczyły dowodów na prawdziwość ewolucji i niekompatybilności nauki i religii. Kolejnym wyjątkowym gościem będzie prof. Andrzej Elżanowski, zoolog i bioetyk, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Etycznego, autor ponad 100 prac naukowych i działacz na rzecz poprawy losu zwierząt. Łatwo się domyślić, że wykład będzie dotyczył właśnie tego tematu.
Nie można również przegapić wykładów wybitnego fizyka prof. Roberta Hołysta, kierownika Zakładu Fizykochemii Miękkiej Materii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie i członka Rady Nadzorczej Scope Fluidics. Jeden jego wykład będzie dotyczył nanomaszyn, w tym maszyn biologicznych, drugi – fascynującego zjawiska entropii. Warto też się udać na prelekcję prof. nauk humanistycznych Antoniego Dudka, publicysty i komentatora politycznego, autora i współautora ponad 20 książek, prowadzącego na na YouTube kanał Dudek o Historii.
Dla miłośników nauk ścisłych obowiązkowa pozycja to wykład dr inż. Natalii Wendler z Zakładu Badań Plazmy Termojądrowej w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie, która wraz z dr hab. Agatą Chomiczewską opowie o postępach w zakresie syntezy jądrowej.
Oczywiście, serdecznie zapraszamy też na scenę „Pulsara”!
Jeśli chcą Państwo być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, radzimy śledzić stronę internetową oraz profile festiwalu na Facebooku i Instagramie, a także zasubskrybować newsletter Supernova.
8. ŚFN będzie zwieńczeniem obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.
***
Podczas 8. ŚFN zostaną rozstrzygnięte liczne konkursy. Zostaną ogłoszeni laureaci Nagrody POP Science (wyróżnienia przyznawanego osobom i przedsięwzięciom promującym naukę za pośrednictwem różnych kanałów i form komunikacji), konkursu OFF Science (kierowanego do wynalazców-amatorów, którzy będą mieli okazję zaprezentować festiwalowej publiczności swoje innowacje), konkursu Młodzi dla przyszłości Śląska (autorskie projekty badawcze mające na celu rozwiazanie lokalnych problemów), a także Śląskiej Nagrody Naukowej. To ostatnie wyróżnienie jest przyznawane wybitnym przedstawicielom śląskiej nauki. Laureatów poznamy w niedzielę 8 grudnia, na uroczystej gali.