Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Wellcome Library / Archiwum
Technologia

Anglicy wyprzedzili rewolucję przemysłową o sto lat

Postęp w Anglii rozpoczął się od słów
Technologia

Postęp w Anglii rozpoczął się od słów

Analiza 173 tys. książek pokazała, w jaki sposób w ciągu czterystu lat zmieniał się język opisujący kwestie naukowe, gospodarcze i religijne. Potwierdziły się wcześniejsze wnioski dotyczące początku rewolucji przemysłowej. I nie tylko.

Wedle podręcznikowej wersji historii początek rewolucji przemysłowej w Anglii przypada na lata 60. XVIII w., kiedy pojawiły się takie wynalazki, jak mechaniczna przędzarka czy maszyna parowa. Okazało się, że trzeba ją napisać od nowa.

Nowe ustalenia badaczy z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że to, co wydarzyło się w Anglii w XVIII w., było zaledwie skutkiem zmian, które rozpoczęły się już wiek wcześniej. I to poprzednie stulecie powinno być postrzegane jako moment przeobrażenia się społeczeństwa rolniczego w industrialne.

Sięgnij do źródeł

Projekt „Economies Past”

Przez ostatnich dwadzieścia lat historycy Uniwersytetu w Cambridge gromadzili dane, aby stworzyć ilościowy obraz gospodarki nowożytnej Anglii oraz Walii. Informacje pozyskane ze spisów ludności, ksiąg parafialnych czy akt spadkowych pozwoliły im prześledzić długookresowe zmiany w strukturze zawodowej. Dzięki temu udało się ustalić, że w okolicy roku 1700 liczba osób zatrudnionych w górnictwie czy szeroko pojętej wytwórczości zrównała się z liczbą osób zatrudnionych w rolnictwie, a później szybko ją prześcignęła. Co więcej, okazało się, że udział męskiej siły roboczej w zawodach związanych z wytwórczością rósł najszybciej w latach 1600–1750, a później (w okresie, który tradycyjnie uważało się za początek rewolucji przemysłowej) utrzymywał się już na stałym poziome.

Ustalenia projektu „Economies Past” pełne są nieoczywistości, które naruszają dotychczasowe schematy myślenia o historii gospodarczej. Analiza pokazała na przykład, że najbardziej dynamicznym sektorem zatrudnienia w okresie tzw. klasycznej rewolucji przemysłowej, czyli od 1760 r., były usługi. Największy boom na zawody takie, jak sprzedawcy, służba domowa czy pracownicy transportu nastąpił po 1800 r. i to właśnie on stanowił o tempie wzrostu brytyjskiej gospodarki. Innym mitem, który poddają w wątpliwość najnowsze badania, jest twierdzenie, że kiedy rewolucja przemysłowa już się rozpoczęła, fabryki powstawały jedna po drugiej i nic nie mogło zatrzymać tego procesu. Tymczasem okazuje się, że na początku XIX w. wiele regionów Anglii doświadczyło wręcz dezindustrializacji na rzecz wydobycia węgla.

Badacze nie tłumaczą natomiast, co takiego wydarzyło się w wieku XVII, naznaczonym m.in. przez długotrwałą wojnę domową, że ok. roku 1700 Anglicy byli już w większości narodem wytwórców.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.