Postęp w Anglii rozpoczął się od słów
Amerykański historyk gospodarczy Joel Mokyr w swojej książce „The Culture of Growth” („Kultura wzrostu”) stwierdził, że angielska rewolucja przemysłowa mogła się wydarzyć, ponieważ doszło do niezwykłej przemiany kulturowej. Takiej, która charakteryzowała się ona zorientowanym na postęp poglądem na naukę. Dotychczas była to tylko hipoteza, ale opublikowane przez Institute of Labor Economics w Bonn badanie zdaje się potwierdzać jego główną przesłankę.
Autorzy artykułu wzięli na warsztat 173 tys. książek, które powstały w Anglii w latach 1500–1900 i znajdują się w zdigitalizowanym repozytorium bibliotek cyfrowych Hathitrust Digital Library. Szukali w nich wzmianek dotyczących trzech zagadnień: nauki, gospodarki i religii. Skorzystali z systemu optycznego rozpoznawania znaków (OCR), a analizę tekstów na podstawie ponad 60 słów kluczowych przeprowadzili za pomocą Latent Derelicht Analysis (LDA), algorytmu wykorzystywanego do analizy językowej w dużych zbiorach dokumentów.
Sięgnij do źródeł
Badanie wykazało, że w XVII w. nastąpił znaczący przyrost wyrażeń związanych z postępem (np. wzrost, rozwój, rozkwit, przełom, krok naprzód) oraz innowacjami technologicznymi (np. węgiel, żelazo, żuraw, pompa, para). To wskazuje, że kulturowa ewolucja rozpoczęła się na długo przed wynalezieniem maszyny parowej czy mechanicznej przędzarki. Dowodzi też, że język oraz kultura mają swój udział w uruchomieniu wielkich przemian ekonomicznych. Drugi ważny wniosek: w XVII w. nastąpiło również wyraźnie oddzielenie języka naukowego od religijnego.
Artykuł IZA zdaje się też współgrać z najnowszymi wnioskami badaczy, którzy wskazują, że rewolucja przemysłowa w Anglii rozpoczęła się tak naprawdę pod koniec XVII w., czyli niemal sto lat wcześniej niż dotychczas sądzono.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl