Hormony kontra narkotyki
Już dawno temu zauważono, że chociaż kobiety rzadziej sięgają po substancje psychoaktywne, to szybciej się od nich uzależniają. W ich przypadku silniejszy jest także głód narkotykowy.
Grupa naukowców z Davidson College w Karolinie Północnej (USA) badała zależność głodu narkotykowego od poziomu hormonów płciowych u szczurzyc. Okazało się, że istnieje dość silna korelacja pomiędzy poziomem hormonów a chęcią do przyjmowania heroiny. Co ciekawe, występowała ona zarówno w przypadku gryzoni słabo uzależnionych od tego opioidu, jak też u tych, które były uzależnione bardzo silnie.
Stwierdzono jednoznacznie, że szczurzyce aplikowały sobie mniej heroiny wtedy, gdy poziom ich estrogenu był wysoki, natomiast poziom progesteronu dopiero zbliżał się do maksimum. Nie ma jednak na razie pewności, czy zależność dotyczy tylko jednego z tych hormonów, choć pewne wyniki wskazują, że głównym czynnikiem jest progesteron. Naukowcy uważają, że sterowanie poziomem hormonów płciowych, które znamy choćby z hormonalnej terapii zastępczej, może pomóc kobietom wyjść z uzależnienia.