Jakie są najczęstsze urazy u dzieci? Jakie są najczęstsze urazy u dzieci? mat. pr.
Zdrowie

Jakie są najczęstsze urazy u dzieci?

Urazy i wypadki wieku dziecięcego to istotny problem zdrowotny. Dzieci z uwagi na dużą aktywność, niewielką ostrożność czy uwarunkowania anatomiczne są szczególnie predysponowane do ich powstania. Do najczęstszych należą urazy głowy, złamania, zranienia czy oparzenia. Dowiedz się więcej na ich temat.

Urazy głowy u dzieci

Urazy głowy u dzieci dzieli się na lekkie, średnie i ciężkie. W większości przypadków u najmłodszych dochodzi do urazu lekkiego, który dotyczy struktur powierzchownych. Najczęściej towarzyszą temu: zaczerwienienie, przerwanie ciągłości skóry, guz bądź krwiak. Niezależnie od skali urazu głowy dziecko powinien obejrzeć pediatra (https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/konsultacje-lekarskie/pediatra). Niekiedy objawy nie pojawiają się od razu. Możliwe jest też uszkodzenie głębiej położonych struktur głowy. O średnim i ciężkim urazie głowy u dziecka świadczyć mogą m.in.: utrata przytomności, drgawki, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, zaburzenia mowy, nadmierna senność, problemy z utrzymaniem równowagi, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, zaburzenia pamięci i koncentracji.

Złamania i zranienia

Złamaniom i zranieniom najczęściej ulegają kończyny górne. Dzieci odruchowo bronią się przed upadkiem, wyciągając ręce. Najczęściej złamane zostają kości w obrębie dłoni, przedramienia, nadgarstka lub łokcia. Złamania u dzieci związane są także ze specyficzną budową kości – choć wykazują większą elastyczność, ich miejsca wzrostu są wysoce podatne na uszkodzenia. Zranienia – zadrapania, skaleczenia, otarcia i inne rany to powszechny problem wieku dziecięcego. Urazy należy odkazić, aby nie doszło do zakażenia.

Oparzenia

Najczęstsze są oparzenie termiczne. Może do nich dojść m.in. w wyniku oblania się gorącym płynem, długotrwałego przebywania na słońcu, kontaktu z ogniem lub innym źródłem ciepła. Dzieci narażone są na oparzenia środkami chemicznymi, np. przez przypadkowe spożycie preparatów czyszczących do toalety. Oparzenia elektryczne związane z porażeniem prądem czy oparzenie radiacyjne wynikające z leczenia radiologicznego należą do rzadkości.

Urazy oczu

Podczas zabawy, sportów, innych aktywności może dojść do urazów oczu. Najczęściej obejmują one powieki, gałki oczne, drogi łzowe i spojówki. Zazwyczaj są to zadrapania, poparzenia w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi, uderzenia tępym narzędziem, erozje nabłonka rogówki. Dość często urazy powoduje obecność ciała obcego pod powieką i w rogówce.

Złamania zębów

Różnego rodzaju upadki, aktywność fizyczna czy gry zespołowe mogą doprowadzić do uszkodzeń w jamie ustnej. Urazy zębów to po próchnicy najczęstszy powód wizyt z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym. Istnieje ryzyko złamania, zwichnięcia, a nawet wybicia zębów. Najbardziej narażone na urazy są górne zęby siekacze, czyli tzw. jedynki.)

Materiał przygotowany przez Luxmed