Czy rwa kulszowa to wyrok? Nowoczesne metody leczenia schorzeń kręgosłupa i ćwiczenia przynoszące ulgę
Medycyna klasyczna kontra nowe metody leczenia rwy kulszowej
Rwa kulszowa to schorzenie wyjątkowo uciążliwe i wymagające długotrwałego leczenia. Intensywny ból towarzyszący chorobie może promieniować do pośladka, a nawet nogi: tylnej części uda, łydki, a niekiedy także stopy. Bardzo często nie jest on jedynym objawem rwy. Pojawiają się również zaburzenia czucia w kończynie dolnej, nieprzyjemne mrowienie i drętwienie oraz osłabienie siły mięśni. Do niedawna leczenie rwy kulszowej wiązało się głównie z przyjmowaniem bardzo silnych leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, najczęściej tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź opioidów. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego była zaś fizjoterapia. Pacjentom z wyjątkowo masywną przepukliną jądra miażdżystego, w przypadku których leczenie zachowawcze nie przynosiło rezultatów, proponowano bardzo ryzykowne operacje. Dopiero niedawno pojawiło się kilka nowoczesnych i mało inwazyjnych metod leczenia rwy kulszowej.
Rwa kulszowa – nowatorska terapia sterydowa
Opcję dla klasycznych leków przeciwbólowych, które oferuje każda apteka internetowa czy stacjonarna, stanowią zewnątrzoponowe iniekcje sterydowe. Ta metoda terapeutyczna polega na wstrzyknięciu sterydu w okolice bolącego nerwu kulszowego. Lek trafia bezpośrednio do źródła bólu, nie obciążając żołądka czy wątroby. Dzięki iniekcji sterydowej zmniejsza się stan zapalny i następuje redukcja dolegliwości bólowych, co przekłada się na znaczne podniesienie komfortu życia chorego. Skuteczność tej metody leczenia jest wysoka, natomiast rezultaty mogą być zarówno krótkotrwałe, jak i utrzymywać się przez długi czas. Wszystko zależy od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Niekiedy iniekcja sterydowa przynosi ulgę nawet na kilkanaście miesięcy. Pozwala to chorym powrócić do pracy zawodowej, samodzielnie wykonywać obowiązki domowe i podjąć rehabilitację.
Zastosowanie mikrochirurgii w leczeniu rwy kulszowej
W leczeniu najbardziej zaawansowanych schorzeń kręgosłupa lędźwiowego nadal stosuje się metody chirurgiczne. Nowoczesna medycyna ma jednak do zaoferowania pacjentom zabiegi mniej ryzykowne niż klasyczne operacje. Obecnie neurochirurdzy chętnie korzystają z technik mało inwazyjnych, na przykład endoskopowej discektomii czy mikrodekompresji. Ta pierwsza polega na wykorzystaniu endoskopu z kamerą, z pomocą którego chirurg może obejrzeć patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i usunąć fragment dysku uciskający na nerw kulszowy. Z kolei sięgając po technikę mikrodekompresji, lekarz wykorzystuje mikroskop. Oba zabiegi nie wymagają dużych nacięć skóry, dzięki czemu do minimum zostaje zredukowane ryzyko przypadkowego uszkodzenia tkanek. Skróceniu ulega też czas powrotu do zdrowia.
Wśród najnowocześniejszych metod leczenia rwy kulszowej znajdują się też zastrzyki żelowe. Discogel przezskórnie wprowadzany jest do dysku, przywracając mu utraconą elastyczność i stając się niejako żelową protezą jądra miażdżystego. Niestety ta nieinwazyjna metoda leczenia nie może być zastosowana u wszystkich pacjentów z rwą kulszową. Iniekcje żelowe zarezerwowane są wyłącznie dla chorych z łagodną postacią dyskopatii.
Rwa kulszowa a nowoczesna fizjoterapia
Dziś rwa kulszowa to nie wyrok, tym bardziej, że w ostatnich latach postęp dokonał się nie tylko w neurochirurgii czy neurologii, ale również rehabilitacji. Współczesna fizjoterapia nie ogranicza się do zestawu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie, a tym samym redukujących ich napięcie oraz ból.
Wśród nowatorskich metod leczenia znajduje się terapia laserowa. Wiązka światła z lasera zmniejsza stan zapalny, stymuluje prawidłowy przepływ krwi i wspiera procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Coraz bardziej udoskonalane są też zestawy ćwiczeń dedykowanych pacjentom ze schorzeniami kręgosłupa. Dla osób zmagających się z dyskopatią idealne są zajęcia aqua aerobiku (zwłaszcza że trening w wodzie nie obciąża stawów). W rozluźnieniu napiętych mięśni i złagodzeniu bólu towarzyszącego rwie kulszowej może też pomóc trening z rollerem i rolowanie przy użyciu piankowego wałka do masażu.
Materiał przygotowany przez Wapteka