Wśród pierwszych kolonistów, którzy przybyli do Nowego Świata z Krzysztofem Kolumbem i zostali pochowani na cmentarzu w La Isabella na Dominikanie, są też Afrykanie. Wśród pierwszych kolonistów, którzy przybyli do Nowego Świata z Krzysztofem Kolumbem i zostali pochowani na cmentarzu w La Isabella na Dominikanie, są też Afrykanie. Shutterstock
Strona główna

Afrykanie w Ameryce

Pierwsza Afrykanka postawiła nogę w Nowym Świecie, jeszcze zanim zaczęły tam przypływać statki z masowymi transportami niewolników.

Gdy Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki w 1492 r., założył na terenie Dominikany miasto La Isabela. Ponieważ koloniści cierpieli głód i masowo umierali na różne choroby, powstał cmentarz, na którym zaczęto chować zmarłych. Archeolodzy od 1980 r. znaleźli na nim 100 szkieletów. Z badań DNA sprzed 10 lat wynikało, że są tam i osoby mające geny hiszpańskie, i subsaharyjskie. Ponieważ naukowcy nie byli pewni tych wyników, zespół z The University of Wisconsin–Madison przeanalizował zawartość izotopów strontu w zębach 21 szkieletów. Okazało się, że wśród Hiszpanów z południa Półwyspu Iberyjskiego była mniej więcej 25-letnia kobieta, która miała sygnatury typowe dla zachodniej lub centralnej Afryki. Ponieważ zmarła ok. 1497 r., badacze widzą w niej najstarszą Afrykankę w Nowym Świecie, bo pierwsze statki z niewolnikami zaczęły przypływać dopiero 10 lat później. Czy była czarnoskóra, wykażą badania genetyczne. Nie rozstrzygną one jednak, czy przybyła jako niewolnica. Równie dobrze mogła być wolną służącą, a może nawet żoną jakiegoś Hiszpana, co dawało jej wyższy status. Fakt, że na tym samym cmentarzu leżeli zarówno genetyczni Afrykanie, jak i Hiszpanie, sugeruje, że nie było drastycznych różnic społecznych między czarnymi i białymi wśród przybyłych z Kolumbem kolonistów.

Wiedza i Życie 12/2020 (1032) z dnia 01.12.2020; Sygnały; s. 5

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną