Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski.

Życie blisko natury
Jak donoszą meksykańscy badacze, w metrze w Mexico City żyje 50 tys. rozmaitych gatunków drobnoustrojów, z których większość nie jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia.

Urodzeni romantycy
Prof. Jennifer Bartz i jej współpracownicy z kanadyjskiego McGill University odkryli, że posiadacze pary szczególnej mutacji genu CD38 są bardziej skłonni do zawierania romantycznych związków. Gen ten, zlokalizowany na chromosomie 4., ma dwie wersje – allele, zwane A i C, występujące w ludzkim genomie w kombinacjach AA, AC lub CC. Szczególnie obdarzeni darem czułości są posiadacze tej ostatniej kombinacji.

Stypendium za nicnierobienie
Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Hamburgu oferuje stypendia w wysokości 1600 euro osobom, które podejmą się absolutnie nic nie robić. Obawiamy się, że fundatorzy łatwo mogą paść ofiarą oszustów, którzy tylko będą udawali, że nic nie robią, a tymczasem np. będą o czymś rozmyślać.

Czy koniec kociokwiku?
Fińscy badacze zamieścili w czasopiśmie „Alcohol and Alcoholism” artykuł, w którym twierdzą, że udało im się odkryć skuteczne lekarstwo na kaca. Ma nim rzekomo być aminokwas L-cysteina, który można zażyć w postaci pigułki po przewlekłym pijaństwie. Pewne podejrzenia budzi fakt, że przebadano zaledwie 19 osobników płci męskiej, a projekt finansowany był przez producenta pożywienia dla kotów, który produkuje również rzeczone pigułki.

Szybki test na COVID-19
Badacze z Izraelskiego Instytutu Technologii (Technion) we współpracy ze swymi chińskimi kolegami z Wuhan stworzyli nanotechnologiczny analizator oddechu zdolny do natychmiastowej identyfikacji (z dokładnością do 92%) osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Wprowadzenie go na rynek wymaga jeszcze dodatkowych testów.

Pierwszy sygnał nerwowy
Chiński naukowiec Wang Xiaoqun z Instytutu Biofizyki Chińskiej Akademii Nauk, badając pochodzące z poronienia bądź aborcji ludzkie płody, prześledził precyzyjnie wczesny rozwój układu nerwowego. Odkrył m.in., że pierwsze sygnały nerwowe wytwarzane są w płatach czołowych w 24. tygodniu ciąży.

Silniejsza płeć
Z badań amerykańskich i brytyjskich naukowców wynika, że kobiet rzadziej od mężczyzn dotyczą szczególnie ciężkie przypadki COVID-19, a to dzięki estrogenowi. Jak wskazują statystyki, groźba śmierci wśród mężczyzn jest mniej więcej dwukrotnie wyższa niż wśród kobiet. Może więc zastrzyki estrogenu pomogłyby mężczyznom przeżyć epidemię? Ubocznym skutkiem może jednak być zmniejszenie przyrostu naturalnego z powodu „zniewieścienia” potencjalnych ojców.

Rekordowa czkawka
Amerykański farmer Charles Osborne (1894–1991) widnieje w „Księdze rekordów Guinnessa” jako osobnik, który najdłużej ze wszystkich ludzi cierpiał na czkawkę. Dolegliwość ta rozpoczęła się u niego jesienią 1922 r., kiedy Osborne podniósł przeznaczoną na ubój świnię ważącą blisko 160 kg. Po latach okazało się, że wysiłek ten spowodował pęknięcie w jego mózgu żyłki dostarczającej krew do ośrodka hamującego czkawkę. Przez następnych 68 lat Osborne czkał co kilka sekund (w sumie około 600 mln razy w ciągu swego długiego życia). Czkawka zakończyła się dopiero rok przed jego śmiercią. Dolegliwość ta nie przeszkodziła mu mieć dwóch żon i ośmiorga dzieci.

Ofiara efektu cieplarnianego
Szwajcarski glacjolog Konrad Steffen zginął w wieku 68 lat po wpadnięciu do szczeliny lodowca w pobliżu szwajcarskiej stacji meteorologicznej w zachodniej Grenlandii, którą założył 30 lat temu. Swą naukową sławę zyskał tym, że przewidział, iż na skutek efektu cieplarnianego w lodowcach Grenlandii zaczną pojawiać się szczeliny.

Wiedza i Życie 10/2020 (1030) z dnia 01.10.2020; Sygnały; s. 6