Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski.

Na antarktydzie mieszkały żaby
Szwedzki paleontolog Thomas Mörs wśród znalezionych na Antarktydzie skamielin zidentyfikował po raz pierwszy kości żaby. Żyła ona na tym kontynencie 40 mln lat temu, kiedy klimat był tu umiarkowany i wilgotny.

Jak się mają owady?
Roel van Klink z Universität Leipzig przeanalizował wraz ze swymi współpracownikami wyniki 166 badań zmian populacji owadów żyjących w rozmaitych środowiskach i stwierdził, że osobniki mieszkające w wodzie mają się coraz lepiej, natomiast liczebność żyjących na lądzie maleje od dziesięcioleci o jakiś 1% rocznie.

Róże świecące w mroku?
Międzynarodowej grupie badaczy, kierowanej przez dr Karen Sarkisyan z Imperial College London, udało się przeszczepić cztery geny posiadającego zdolność bioluminescencji grzybka Neonothopanus nambi do genomu tytoniu, który świeci teraz w nocy. Następnym celem naukowców jest wyhodowanie świecącej róży.

Czasem kawałek mięsa…
Amerykańscy naukowcy z Southern Indiana University wraz z kolegami z University of Alabama przeanalizowali wyniki 18 prac badawczych, ogłoszone w latach 1997–2019, i doszli do wniosku, że wegetarianizm może powodować depresję i skłonność do samookaleczeń. Być może lekarze powinni wystawiać jaroszom recepty na mięso w pigułkach.

Rehabilitacja plotkowania
Plotkowanie ma raczej złą opinię, ale prof. Frank McAndrew, psycholog z Knox College w stanie Illinois, robi wszystko, by poprawić reputację tej interesującej rozrywki. Twierdzi on, że skłonność ta stanowi ewolucyjną adaptację. W prehistorycznych czasach ludzie, których szczególnie fascynowało życie innych, po prostu lepiej sobie radzili. Podobno plotkujemy średnio ok. 52 min dziennie i jedynie 15% naszych opinii ma charakter negatywny lub złośliwy. Dzielenie się plotkami wzmacnia więzi społeczne.

Ogrodnicza cierpliwość
Co roku odkrywamy wiele nowych gatunków roślin, co nie oznacza, że je naprawdę poznajemy. Dr Zoe Goodwin z Royal Botanic Garden w Edynburgu twierdzi, że prawdziwe poznanie takiej rośliny, zrozumienie jej ekologii i cyklu rozwojowego zajmuje zwykle naukowcom jakieś 100 lat.

Pancerny ślimak
Chrysomallon squamiferum, niewielki brzuchonóg odkryty w 2001 r. na dnie Oceanu Indyjskiego, jest jednym z najbardziej osobliwych ślimaków zamieszkujących naszą planetę, ponieważ zewnętrzna warstwa jego skorupy zawiera siarczek żelaza. Uczonych intrygowała kwestia, czy ta zdolność produkcji żelaznej zbroi wymaga szczególnego genu. Analiza DNA zebranych ostatnio okazów pozwoliła chińskim uczonym z Hongkongu wykazać, że Chrysomallon nie ma żadnego genu, jakiego by nie posiadały inne brzuchonogi.

Lód z nieba
Dotychczasowy rekord wielkości bryłki gradu należał do Amerykanów i ustanowiony został w lipcu 2010 r. w Dakocie Południowej, gdzie zidentyfikowano gradzinę o średnicy 20 cm. Meteorolodzy z Pennsylvania State University po dociekliwych badaniach ustalili, że wynik ten został poprawiony 18 lutego 2018 r. w argentyńskiej miejscowości Villa Carlos Paz, na którą spadła gruda lodu o średnicy 23,6 cm.

Elektryczne poty
Prof. Ravinder Dahiya z University of Glasgow opracował niewielki generator napięcia elektrycznego, produkujący prąd dzięki wykorzystaniu chemicznych reakcji, w jakie wchodzi ludzki pot. Urządzenie to zasila zegarek lub telefon komórkowy bez potrzeby stosowania baterii.

Marsjańskie rzeki
Nowa kamera o niezwykle wysokiej rozdzielczości, umieszczona na pokładzie orbitera Marsa, wysłała za Ziemię zdjęcia niepozostawiające wątpliwości, że 3,7 mln lat temu po powierzchni naszej sąsiedniej planety przez co najmniej 100 tys. lat płynęły rzeki, których głębokość sięgała niekiedy kilku metrów.

Wiedza i Życie 7/2020 (1027) z dnia 01.07.2020; Sygnały; s. 12