Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Byle do wiosny…
Zespół lekarzy ze szkoły medycznej University of Maryland pod kierownictwem dr. Samuela Tishermana po raz pierwszy w historii wprowadził pacjentów w stan letargu, czyli, mówiąc naukowo, anabiozy. Zastosowana procedura pozwoliła przez 2 godz. utrzymać przy życiu pozbawionego dostępu do tlenu chorego, któremu groziła śmierć. Dalszy postęp w tej dziedzinie może się okazać przydatny w przyszłych długich podróżach kosmicznych, a tu na Ziemi pozwoli nam spokojnie dotrwać do wiosny.

Piąta siła natury?
Węgierski fizyk Attila Krasznahorkay wraz ze współpracownikami znalazł potwierdzenie istnienia nowej cząstki elementarnej zwanej X17, która może być związana z nieznaną do tej pory piątą siłą natury. Jak wiemy, dotychczas sądzono, że istnieją cztery takie podstawowe oddziaływania – grawitacyjne, elektromagnetyczne oraz silne i słabe siły jądrowe. Czy będzie ona nazwana siłą Attyli?

Nocny chłód źródłem energii?
Badaczom amerykańskim udało się skonstruować generator energii elektrycznej wykorzystujący znany od 200 lat efekt termoelektryczny (zwany też efektem Seebecka). Urządzenie to jest 4 tys. razy mniej wydajne od baterii słonecznych i wytwarza moc 25 miliwatów na metr kwadratowy powierzchni, co wystarczy do zasilania małej żarówki LED. Jego zasadniczą zaletą jest jednak to, że może działać, kiedy jest ciemno.

Elektroniczny dotyk
Badaczom z amerykańskiego Northwestern University zawdzięczamy istotny postęp w dziedzinie generacji wirtualnej rzeczywistości. Uczeni stworzyli mianowicie syntetyczną skórę tak cienką i elastyczną, że można ją przykleić do dowolnej części ciała. Wyposażona jest ona w bezprzewodowe czujniki, przekazujące wysyłane z dowolnej odległości sygnały dotykowe. Dzięki temu na przykład przebywające w delegacji służbowej matki będą mogły pogłaskać po głowie przed snem swe dzieci.

Wiedza i Życie 2/2020 (1022) z dnia 01.02.2020; Sygnały; s. 12