Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Policyjne mutanty
Postęp w dziedzinie nanotechnologii oraz inżynierii genetycznej umożliwi wkrótce wyhodowanie psów policyjnych, które będą widziały w ciemności. Wystarczy uzupełnić sztucznie czułość ich wzroku na promienie podczerwone. Oczywiście równie skuteczne byłoby wyposażenie w tę nową „broń” samych policjantów, ale prowadzenie eksperymentów genetycznych na ludziach jest wciąż wysoce niepopularne.

Przywiąż babci ogon
Japońscy badacze z uniwersytetu Keio zajmujący się robotyką twierdzą, że sztuczny małpi ogon, nad którego konstrukcją pracują, będzie w przyszłości pomagać starszym osobom cierpiącym na zaburzenia równowagi. Obserwacja małp dowodzi, że dzięki swym długim i elastycznym ogonom nie spadają z drzew.

Lot muchy
Dla tych czytelników, których ulubionym zajęciem domowym jest polowanie na muchy, cenna może być informacja, że – jak wynika z badań naukowych – w pierwszym dniu życia mucha zdolna jest do utrzymania się w powietrzu bez lądowania przez ok. 6 godz. Na szczęście już w czwartym dniu życia odczuwa zmęczenie lotem nawet po 2,5 godz.

Optymiści (rzeczywiście) żyją dłużej
Nowe badania przeprowadzone przez uczonych z Harvardu i Boston University nie pozostawiają wątpliwości, że ludzie o optymistycznym usposobieniu żyją dłużej od pesymistów. Dotychczas podejrzewałem, że tylko im się to optymistycznie wydaje.

Opady plastiku
Jak donoszą z Kanady, w próbkach deszczu pobranych w arktycznym rejonie kraju odkryto mikrocząstki plastiku w liczbie 14 000 na litr. Francuzi nie chcą być gorsi i twierdzą, że na obszarze ich kraju ląduje rocznie 2000 ton rozdrobnionych tworzyw sztucznych.

Na ratunek ginącym gatunkom
Ostatni samiec gatunku białego nosorożca północnego imieniem Cezaar padł niedawno w Kenii, pozostawiając po sobie córkę i wnuczkę – Najin i Futu. Istnieje jednak pewna nadzieja, że to jeszcze nie oznacza wyginięcia tych zwierząt, ponieważ włoskim uczonym udało się zapłodnić jaja uzyskane od ostatnich żyjących samic zamrożoną wcześniej spermą. Być może niektóre z siedmiu embrionów wyrosną na zdrowe nosorożce.

Postępy emancypacji
Kierownictwo NASA zdecydowało, że dotychczasowa nieobecność kobiet na Księżycu źle świadczy o stopniu ich równouprawnienia w środowisku astronautycznym. Naprawa tego błędu w ramach programu Artemis (grecka bogini będąca patronką myśliwych i dzikich zwierząt) – zaplanowanego na rok 2024 – kosztować ma amerykańskich podatników 20–30 mld dol.

Chcesz wiedzieć, kiedy umrzesz?
Niemiecko-holenderski zespół uczonych ogłosił w sierpniu wyniki swych badań, które na podstawie prostej analizy krwi mają umożliwić ustalenie prawdopodobieństwa śmierci w ciągu 5–10 lat. Badacze zidentyfikowali 14 cząsteczek chemicznych, których koncentracja we krwi pozwala przewidzieć bliski zgon z jakiejkolwiek przyczyny (może poza wypadkiem samochodowym lub śmiertelnym postrzałem). Znajomość przybliżonej daty śmierci zapewne skłoni do dokonania wnikliwego rachunku sumienia.

Sposób na komary
Ukąszenia komarów nie tylko powodują nieprzyjemne swędzenie, lecz mogą także przyczyniać się do zarażenia groźnymi chorobami, takimi jak malaria czy gorączka denga. Na szczęście trwają już prace nad konstrukcją „pancerza przeciwkomarowego”. Ma on być wykonany z cienkiej tkaniny grafenowej, której włókna – jak twierdzi dr Robert Hurt z Brown University – są 200 razy silniejsze od stali. Żaden komar go nie przebije.

Wiedza i Życie 11/2019 (1019) z dnia 01.11.2019; Sygnały; s. 12