Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski.

Nowe pożytki z picia kawy
Jak odkryli uczeni z University of Nottingham, picie kawy obok wielu innych interesujących skutków sprzyja odchudzaniu. Badacze twierdzą, że kofeina pobudza aktywność komórek brunatnej tkanki tłuszczowej, które spalają cukier i powodującą otyłość tkankę tłuszczową białą. Ponieważ dwie trzecie Brytyjczyków cierpią na nadwagę lub otyłość, zamiłowanie do małej czarnej jest jednym z nielicznych nałogów, który może być zalecany przez lekarzy.

Potwór z głębin sfilmowany w Zatoce Meksykańskiej
Podwodny system wideo zwany Medusa, zaopatrzony w przynętę w postaci żywej meduzy (jak sama nazwa wskazuje), umożliwił amerykańskim biologom sfilmowanie po raz pierwszy kałamarnicy olbrzymiej w głębinach Zatoki Meksykańskiej. Rozmiary zwierzęcia oszacowano na 3–3,7 m, co może wydać się mało imponujące, ponieważ wiadomo, że w innych wodach samice kałamarnic osiągają nawet 13 m długości.

Ocieplenie klimatu a przyszła dieta
Amerykańska dziennikarka Amanda Little wydała niedawno książkę „The Fate of Food: What We’ll Eat in the Bigger, Hotter, Smarter World” (Los pożywienia: co będziemy jeść w większym, gorętszym i inteligentniejszym świecie), w której zastanawia się nad nieuchronną zmianą w naszym odżywianiu, jaką przyniesie ocieplenie klimatu. Jedną z jej hipotez jest ta, że będziemy musieli w o wiele większej mierze polegać na białku roślinnym, mięso zaś będzie prawdopodobnie hodowane w fabrykach.

Emocje na przegubie
Brytyjski badacz Muhammad Umair w ramach swej pracy doktorskiej obronionej w University of Lancaster skonstruował zaopatrzoną w stosowne czujniki bransoletę, która identyfikuje emocje odczuwane przez noszącą ją osobę. Dzięki temu wynalazkowi będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić, w jakim jesteśmy humorze.

Czy jesteśmy gatunkiem uczciwym?
Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie, badacze z University of Michigan wydali blisko 600 tys. dol. na zakup 17 tys. portfeli, które następnie „zgubili” w 40 krajach (w jakichś 350 miastach). Jak się okazało, 51% znalezionych portfeli (zawierających rozmaite, choć na ogół niewielkie, ilości gotówki) zostało zwróconych właścicielom. Co ciekawe, częściej zwracano portfele zawierające więcej pieniędzy (może w nadziei otrzymania znaleźnego). Doniesienia prasowe nie wspominają – zapewne z powodu poprawności politycznej – które narody są bardziej uczciwe, a które mniej.

Śpiew ginących wielorybów
Waleń biskajski (Eubalaena glacialis) to jeden z zagrożonych wyginięciem gatunków morskich olbrzymów. Niegdyś pospolity, został niemal całkowicie wytępiony przez wielorybników i dziś żyje już ich tylko kilka tuzinów. Badaczom starającym się uratować gatunek przed wyginięciem udało się w Morzu Beringa nagrać „śpiew” samców – składający się z jęków, okrzyków, świergotu i dźwięków przypominających wystrzały karabinowe – który może być pieśnią godową, służącą do zwabienia samic. Z racji swej nikłej liczebności walenie biskajskie spędzają zapewne większość swego życia na śpiewach.

Idealna uniwersalna dieta nie istnieje
Brytyjsko-amerykański zespół badaczy pod wodzą profesora epidemiologii z londyńskiego King’s College przeprowadził eksperyment, w trakcie którego wybraną grupę 1100 dorosłych karmiono dokładnie tym samym pożywieniem w ściśle kontrolowanych ilościach i badano reakcje organizmów na zastosowaną dietę. Praktycznie biorąc, każdy uczestnik badań reagował odmiennie, nie wyłączając jednojajowych bliźniaków. Ten zaskakujący wynik podważa sensowność reklamowania wszelkich diet. Każdy z nas najwyraźniej musi znaleźć własną.

Wiedza i Życie 9/2019 (1017) z dnia 01.09.2019; Sygnały; s. 12