Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Smak wina poprawia się z wiekiem
O tym, że jakość niektórych win wzrasta z czasem, wiadomo od dawna. Ich smak może się też poprawić wraz z wiekiem osoby pijącej. Testy wrażliwości smakowej przeprowadzono z udziałem 11 osób mających 18–35 lat i 11 powyżej 55. roku życia. Starsi bardziej doceniali dobre czerwone wino. Wydaje się, że to dzięki innemu składowi enzymów w ślinie, które wpływają na ilość cząsteczek docierających do nosa i odpowiadających za wrażenia węchowe.

Sygnały z obcej planety?
Międzynarodowa amerykańsko--francuska grupa astronomów zidentyfikowała sygnał radiowy pochodzący z odległej od Ziemi o 51 lat świetlnych egzoplanety krążącej wokół gwiazdy Tau Bootis, należącej do konstelacji Wolarza. Wszystkie wcześniejsze odkryte sygnały radiowe miały swe źródła wewnątrz gwiazd.

Najodleglejsza galaktyka
Inna kosmiczna wiadomość dotarła z Tokio, gdzie prof. Nabunari Kashikawa i jego zespół po przeanalizowaniu widma światła docierającego do nas z galaktyki GN-z11 potwierdzili, że jest to najodleglejsza od naszego Układu Słonecznego galaktyka. Jej światło wędruje do nas 13,4 mld lat.

Zwierzęta terapeutyczne
Jak twierdzą amerykańscy badacze statystyk medycznych, posiadanie zwierzęcego towarzysza przynosi wymierne oszczędności krajowej służbie zdrowia, szacowane na 11,7 mld dol. rocznie. Obecność w domu zwierzęcia (dzielą one z ludźmi 80% amerykańskich mieszkań) obniża stres i ciśnienie krwi, a także zmusza właścicieli do aktywności fizycznej.

Bliżej energii słonecznej
Badaczom z politechniki berlińskiej udało się skonstruować baterie słoneczne o rekordowej wydajności 29%. W porównaniu z nimi fotosynteza osiąga marne 3%. W ogniwach tych wykorzystano tzw. struktury perowskitowe – minerały zawierające wapń, tytan i tlen.

Taki duży, a przeoczyli
Nowo odkryte gatunki zwierząt to zwykle osobniki o niewielkich rozmiarach bądź zamieszkujące trudno dostępne okolice. Zdarzają się jednak wyjątki – pod koniec ub.r. amerykańscy badacze odkryli u wybrzeży Meksyku nowy gatunek wieloryba o rozmiarach konia.

Azjaci w kosmosie
Coraz więcej krajów azjatyckich włącza się w badania przestrzeni kosmicznej. Japończykom udało się sprowadzić na Ziemię próbki pobrane przez kosmiczną sondę z asteroidy o nazwie Ryugu. Chińczycy planują w nadchodzącym roku uruchomienie największego na świecie radioteleskopu, a Tajlandczycy zamierzają za 7 lat wysłać w przestrzeń kosmiczną satelitę, który będzie krążył wokół Księżyca.

A68 coraz bliżej Georgii Południowej
Kawałek antarktycznego lodowca o rozmiarach amerykańskiego stanu Delaware (ok. 150 × 34 km i 0,2 km grubości) oderwał się w lipcu 2017 r. od lodowego szelfu Larsen C i zaczął przemieszczać się na południe. W tej chwili zbliża się do wybrzeży Georgii Południowej, gdzie może na dłużej zakotwiczyć. Ponieważ zawiera ogromną ilość słodkiej wody, jego topnienie może spowodować ekologiczną katastrofę i zagrozić miejscowym koloniom fok i pingwinów.

Jak ochłodzić Ziemię?
Badacze z Harvard University planują w przyszłym roku wysłać ze Szwecji na wysokość 20 km balon stratosferyczny, by sprawdzić, czy rzucany przez niego na powierzchnię Ziemi cień w zauważalny sposób wpłynie na temperaturę powietrza.

Świętujmy z naszymi psami
Portal www.tails.com pierwszy umieścił w internecie kolędę skomponowaną specjalnie dla psów. Utwór ten, wykorzystujący wyniki najnowszych badań dotyczących psychologii psów, zawiera m.in. dźwięki o wysokiej częstotliwości, odgłosy wydawane przez gumowe zabawki służące do gryzienia oraz ludzkie słowa takie jak good boy. Utwór ten ma rzekomo powodować wzrost koncentracji serotoniny w układzie nerwowym naszych czworonożnych przyjaciół.

Wiedza i Życie 2/2021 (1034) z dnia 01.02.2021; Sygnały; s. 6

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną